Kluczowy bank w Polsce postawił sprawę jasno. Sytuacja dotyczy milionów obywateli

Kluczowy bank w Polsce postawił sprawę jasno. Sytuacja dotyczy milionów obywateli Źródło: pixabay.com gosiak1980

Bank powołał ekspertów, którzy wykorzystując dostępne dane (m.in. GUS), przygotowali prognozy finansowe na najbliższy czas. Wyliczenia nie pozostawiły żadnych wątpliwości. Sprawa dotyczy milionów Polaków.

Kluczowy bank w Polsce wydał ważny komunikat. Eksperci zatrudnieni przez instytucję dokonali analizy sytuacji, jaka czeka naszą gospodarkę. Polacy powinni to przeczytać, ponieważ odczują nadchodzące zmiany.

Ważny komunikat ekspertów kluczowego banku. Polacy odczują zmiany w swoich budżetach

Pewne jest to, że epidemia koronawirusa wywoła ogromne zmiany gospodarcze. Mówi się o nadejściu kryzysu i zastoju gospodarczym, jednak trudno teraz przewidzieć dokładne efekty. Jak jednak oszacowali eksperci banku Credit Agricole, portfele Polaków mocno odczują zmiany cen żywności.

Pogorszenie się sytuacji na rynku pracy, budżetów domowych, jak i ograniczenie eksportu może spowodować spadek cen żywności. Polska to jeden z największych producentów pożywienia w Europie, to też z powodu koronawirusa wiele towaru pozostanie w kraju. Nic nie wskazuje również na to, aby żywności w Polsce zabrakło. 

- Uważamy, że epidemia SARS-CoV-2 będzie miała ograniczony wpływ na sytuację podażową na krajowym rynku żywności. Z kolei obserwowany obecnie silny wzrost popytu na żywność ma charakter przejściowy i w najbliższych dniach wygaśnie - informowali analitycy banku w kwartalniku "AgroMapa".

Eksperci zatrudnieni przez bank Credit Agricole nie mają wątpliwości, że ceny żywności spadną

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ponadto w Polsce mamy nadwyżki żywności, w szczególności zbóż, wieprzowiny, mleka, cukru, jaj, drobiu, wołowiny, roślin strączkowych, ziemniaków, a także warzyw i owoców. Z racji na rozmiary produkcji, większość polskich produktów spożywczych jest eksportowana głównie do innych krajów Unii Europejskiej. Przychody z eksportu w Polsce były na trzecim miejscu, w rankingu najwyższych w UE, zaraz po Holandii i Hiszpanii. Najwięcej stracą więc importerzy i eksporterzy. Mimo że z racji masowego wykupowania produktów ze sklepów ceny mogą chwilowo wzrosnąć, później ma nastąpić znaczny ich spadek.

Dzisiaj grzeje: 1. Z ostatniej chwili: rząd zmienia prawo, ale tylko na 5 dni. Już od jutra nowe przepisy

2. Zarażona kobieta nagrała relację ze szpitalnego łóżka. ”Tak jakby mieć szkło w płucach, a każdy oddech to bitwa”

- W kolejnych kwartałach czynnikiem oddziałującym na spowolnienie wzrostu cen żywności będzie pogorszenie sytuacji na rynku pracy i obniżenie dynamiki dochodów gospodarstw domowych. W konsekwencji podtrzymujemy nasz scenariusz, zgodnie z którym dynamika cen żywności osiągnie swoje maksimum lokalne w I kwartale br., a w kolejnych miesiącach będzie kształtowała się w łagodnym trendzie spadkowym - informowali eksperci.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Cały kościół oddany do dezynfekcji. Zarażony koronawirusem ksiądz odprawiał msze
  2. Skoczek narciarski wyjechał na wakacje mimo epidemii. Fani oburzeni, nie pozostawili na nim suchej nici (FOTO)
  3. Nie żyje bliski współpracownik Tadeusza Rydzyka. Wielu Polaków w żałobie, ogromna strata
  4. Ważny apel WHO ws. koronawirusa. Izolacja nie wystarczy, kluczem jest jedna rzecz
  5. Zdradził, do kiedy może potrwać epidemia w Polsce. Smutne

Źródło: Wprost

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News