NBP właśnie przekazało informację dla wszystkich Polaków. Obowiązuje już od dziś

NBP właśnie przekazało informację dla wszystkich Polaków. Obowiązuje już od dziś Źródło: Wikipedia Andrzej Barabasz (Chepry)

Bank NBP właśnie przekazał ważną informację, która dotyczy wszystkich Polaków. Już od dziś wchodzi w życie rewolucyjna nowość, która usatysfakcjonuje wiele osób. Niektórzy nie mogli doczekać się, aż ujrzy światło dziennie. To rewelacyjna informacja, mało kto spodziewał się, że dojdzie do takiego wydarzenia.

Bank NBP przekazał informację, która może zainteresować Polaków. Już od dziś numizmatycy będą mogli nabyć nową, wyjątkową monetę okazjonalną, która została wypuszczona dla uczczenia 40. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". Nominał nowej monety to 10 złotych.

Bank NBP przekazał informację dla wszystkich Polaków

Powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" było niesamowicie ważnym wydarzeniem dla Polaków, którzy borykali się z ciężkimi warunkami życiowymi. Rodacy żyjący w komunistycznym kraju od lat marzyli o zrywie, który pozwoliłby im odzyskać wolność obywatelską. Pierwsze protesty robotników, mające miejsce w 1956 roku w Poznaniu, zostały stłumione w krwawy sposób. Także w innych miastach osoby, które kwestionowały autorytet władzy, musiały liczyć się z masowymi represjami. Powodami buntu były podwyżki cen, brak żywności, niskie wynagrodzenia, a także uprzywilejowanie funkcjonariuszy służących utrzymaniu władzy PZPR.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Postulaty Radia Wolna Europa i nielegalnych wydawnictw trafiały do coraz szerszego grona Polaków. Ostateczną motywacją do zrywu okazał się jednak dopiero wybór Karola Wojtyły na papieża w 1978 roku. Obywatele naszego kraju zażądali wolności zrzeszania się, wolności słowa, prawa do strajku, a także uwolnienia więźniów politycznych. Skala protestów na zawsze zmieniła losy kraju i Europy. 

Dzisiaj grzeje: 1. Przykre informacje o Franciszku Pieczce. Trudno powstrzymać żal, przygnębiające słowa aktora
2. Mikstura oczyszczająca przewód pokarmowy. Kosztuje kilka złotych 
3. Dramatyczne wydarzenia w TVP na żywo. Są ranni, podczas transmisji doszło do tragedii

Moneta wypuszczona przez bank NBP ma upamiętniać wyjątkowe wydarzenia z tamtych lat. Na jej awersie umieszczono hasło, które pojawiło się na kominie budynku Stoczni Gdańskiej: "Człowiek rodzi się i żyje wolnym". Na rewersie można zobaczyć tłum protestujących robotników i kontur Polski, które mają podkreślić masowość strajków na terenie całego kraju, gdyż NSZZ "Solidarność" rodził się w każdym z miast. Moneta kolekcjonerska, którą bank będzie emitował od dziś, ma kosztować 130 złotych. Wyprodukowała ją Mennica Polska S.A. Warto dołączyć ją do swojej kolekcji numizmatycznej. Będzie świetnie uzupełniała inne wartościowe okazy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Ważna wiadomość dla urodzonych przed 1970 rokiem. To już pewne
  2. Ministerstwo ogłosiło zmiany w trybie pilnym. Wprowadzony zostanie nowy obowiązek dla wszystkich Polaków, bez wyjątku
  3. Już w poniedziałek zostanie podjęta decyzja. Niepokojące doniesienia dla wszystkich mających w planach podróże
  4. Przygnębiające odkrycie TVN. Uwielbiana gwiazda żyje w tragicznych warunkach z 70 psami, szczury chodzą wszędzie
  5. Monika Kurska przeszła ciężkie chwile. O wielu kwestiach wolałaby nie wspominać i zapomnieć

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News