Pozbywasz się białych nitek z bananów? Przestaniesz, kiedy dowiesz się, jaką pełnią funkcję

Pozbywasz się białych nitek z bananów? Przestaniesz, kiedy dowiesz się, jaką pełnią funkcję Źródło: Fot. Pixabay.com/ajcespedes

Banany to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych owoców w naszym kraju. Polacy zakochali się w ich smaku, jednak wielu z nas przed zjedzeniem pozbywa się z nich charakterystycznych białych nitek. Z ich funkcji często nawet nie zdajemy sobie sprawy.

Banany cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków. Spożywamy ich znaczne ilości, dodajemy do ciast, deserów oraz wyciskamy z nich pyszne soki. Owoc ten na stałe już zagościł w naszym menu, jednak wokół niego wciąż krąży wiele mitów i legend, które nie zostały jednoznacznie wyjaśnione. Jest tak między innymi z ciemniejszą końcówką banana oraz białymi niteczkami, które przechodzą wzdłuż całego owocu. 

Wielu z nas pozbywa się tych nitek, choć tak naprawdę zupełnie nie ma powodów, by to robić - wręcz przeciwnie, zdaniem niektórych naukowców lepiej zjadać je razem z owocem. Dla wielu może być to zaskoczeniem, jednak te paseczki to nic innego, jak tylko łyko banana. 

Dlaczego banany mają białe niteczki? 

Choć łyko kojarzy się bardziej raczej z warzywami pokroju fasolki, mają je jednak również banany. Irytujące, białe nitki opowiadają za dostarczanie  do całego owocu związków organicznych.

- Łyko jest niezbędne do właściwego rozdysponowania składników odżywczych w roślinie - wyjaśnia dyrektor Instytutu Żywienia w Dole, Nicholas D. Gillitt. 

Nie ma więc żadnego powodu, by je usuwać. Możemy je śmiało zjeść, a zdaniem Gillitta ten fragment jest wręcz tak samo wartościowy, jak pozostała część owocu. Naukowiec twierdzi, że znajduje się tam wiele mikroelementów oraz witamin, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Co jeść, a co wyrzucać z banana? 

Biorąc pod uwagę wnioski naukowca, można zacząć się zastanawiać, czy jest jakaś część banana, której jednak lepiej nie jeść, oczywiście oprócz skórki. Okazuje się, że do kosza, zamiast skórek, powędrować powinna ciemniejsza końcówka owocu, która jest zazwyczaj miękka. Potwierdza to również dietetyk kliniczna, Hanna Stroińska-Fiedorowicz.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje gwiazdor "M jak miłość", "Klanu", "Ekstradycji" i innych największych hitów. Smutna wiadomość obiegła media
2. Nie żyje gwiazdor "M jak miłość", "Klanu", "Ekstradycji" i innych największych hitów. Smutna wiadomość obiegła media

- Końcówki lepiej nie zjadać, gdyż mogą tam być drobnoustroje i kumulacja środków ochronnych ograniczających dojrzewanie banana - podaje Stroińska-Fiedorowicz.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Działacz ostrzega Kurskiego przed tragedią na Sylwestrze Marzeń. Nagranie, dające do myślenia
  2. Emerytury 2020. Znamy już stawkę i wysokość waloryzacji
  3. Ojciec przez 4 lata wykorzystywał nastoletnią córkę. Gdy trafiła do szpitala z ostrym bólem brzucha, stało się najgorsze
  4. Skandal na weselu. Z zemsty na narzeczonej upokorzył ją nagraniem z ukrytej kamery na oczach gości
  5. Niewyobrażalne, nie do opisania. Córka Gessler zamieściła najbardziej skandaliczne zdjęcie roku

Źródło: Gazeta.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News