Badanie przesiewowe
Pikio.pl
Irmina Jach - 22 Listopada 2020

Rząd chce masowo przebadać mieszkańców kilku województw na obecność COVID-19. Minister zdrowia zdradził szczegóły

Badania przesiewowe na obecność COVID-19, zgodnie z najnowszym pomysłem Ministerstwa Zdrowia, mają zostać przeprowadzone wśród mieszkańców trzech polskich województw. Adam Niedzielski podczas sobotniej konferencji zdradził szczegóły tego planu. Wiele osób zastanawia się, czy rząd osiągnie oczekiwane efekty. Lekarze mają wątpliwości.

Badania przesiewowe dla mieszkańców Podkarpacia, Małopolski i Śląska, czyli regionów, które zmagają się z największym współczynnikiem zachorowań, mogą odbyć się już wkrótce. Rząd prowadzi dyskusje na temat tego, czy masowe testowanie Polaków przyniesie pożądany skutek. Ministerstwo Zdrowia chce wykorzystać w tym celu zakupione niedawno testy antygenowe.

Świerzyński skarżył się na swoją głodową emeryturę. Odpowiedź rzecznika ZUS powalaŚwierzyński skarżył się na swoją głodową emeryturę. Odpowiedź rzecznika ZUS powalaCzytaj dalej

Badania przesiewowe będą przeprowadzane masowo?

- W najbliższym czasie opracujemy dokładnie, jak będzie wyglądał model logistyczny przeprowadzenia tych badań przesiewowych, ale chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa - deklarował Adam Niedzielski.

- Jeśli chodzi o kwestię badań przesiewowych, to oczywiście będziemy je wykonywali testami antygenowymi. Jesteśmy po takiej intensywnej dyskusji z premierem, które regiony wybrać - dodawał.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

W tym tygodniu do Polski dotarła ogromna, licząca ponad milion egzemplarzy, partia testów antygenowych. Kolejna, podobna dostawa jest już w stanie realizacji. Testy mają być wykorzystywane w karetkach pogotowia oraz na izbach przyjęć. Ze względu na szybkość otrzymywania wyniku i braku konieczności wykorzystania aparatury, będą dla medyków znaczącym ułatwieniem.

Słowacy wykorzystali je ostatnio do przeprowadzenia masowego badania ludności. Wyniki tego działania są obecnie weryfikowane i już wkrótce zostaną przedstawione na forum międzynarodowym. Jeśli okaże się, że decyzja słowackiego rządu przyniosła efekt, Ministerstwo Zdrowia przystąpi do realizowania swojego planu. Szczegóły mają być znane za tydzień.

- Chcemy dotrzeć i zrobić te badania w regionach, które są najbardziej dotknięte zachorowaniami na koronawirusa - deklarował szef resortu.

Ekspert do spraw epidemii, dr Paweł Grzesiowski, podchodzi do tego pomysłu bardzo sceptycznie. Uważa, że działanie rządu to "wyrzucenie pieniędzy na szukanie pacjentów bezobjawowych". Jak zaznaczył, testy antygenowe, które mają zostać wykorzystane, dają wiarygodny wynik pozytywny, porównywalny z testami molekularnymi tylko pacjentów objawowych, między 5 a 7 dniem od zachorowania.

Dzisiaj grzeje:

  1. Mateusz Morawiecki przekazał informacje dotyczące powrotu dzieci do szkół. Fatalne wiadomości dla rodziców i uczniów
  2. Do mediów dotarła tragiczna wiadomość. Kilka godzin po nagraniu zmarł uczestnik popularnego programu rozrywkowego „Wipeout”, przeszedł zawał serca
  3. Danuta Martyniuk pokazała kreację, na widok której chce się płakać. Internauci nie mogą jej wybaczyć, skandal

Skutkiem masowych badań będzie wiele wyników ujemnych mimo że osoby, które zostały przebadane, są nosicielami koronawirusa. Rozwiązanie, zdaniem eksperta, miałoby sens tylko wtedy, gdyby badania były ponawiane co 72 godziny.

Według dr Pawła Grzesiowskiego można skorzystać z testów w przypadku badań małych populacji, na przykład wśród nauczycieli mających kontakt z uczniami i innymi pracownikami grona pedagogicznego. Tego rozwiązania rząd nie bierze obecnie pod uwagę.

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. "Nie wyrzucajcie pacjentów z łóżek!" Jurek Owsiak apeluje i zwraca uwagę na poważny problem
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Rząd pracuje nad ograniczeniami w przemieszczaniu się. Premier wygadał się na konferencji, co czeka Polaków?
  4. Na zdjęciu ukrywa się pies. 87% osób poddaje się po 20 sekundach szukania
  5. Z ostatniej chwili: tragiczne informacje obiegły Polskę. Nie żyje b. poseł, burmistrz i prezydent miasta
  6. Babcia Stasia dokonała niemożliwego i stworzyła najlepsze mielone pod słońcem. Dodatek boczku okazał się strzałem w 10
  7. Bogdan nie wytrzymał, padły ostre słowa. W "Rolnicy. Podlasie" zrobiło się naprawdę gorąco

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Onet/TVP/RMF24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News