Podczas 80. miesięcznicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej doszło do głośnej awantury i rękoczynów pomiędzy zwolennikami  aktualnego obozu władzy a opozycją. Najgłośniej było podczas przemówienia prezesa Prawa i Sprawiedliwości, Jarosława Kaczyńskiego. 

Już na kilka dni przed było wiadomo, że dzisiejsza miesięcznica będzie wyjątkowo gorąca. Środowiska opozycyjne skupione wokół organizacji „Obywatele RP” zapowiedziały blokadę obchodów organizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość obchodów.

Obydwie grupy stały obok siebie i próbowały nawzajem się przekrzyczeć i przegwizdać. Doszło również do kilku rękoczynów podczas konfrontacji twarzą w twarz uczestników obydwu wydarzeń. Gdyby nie ochrona i policja to mogłoby dojść do o wiele poważniejszych incydentów niż obicie sobie nawzajem twarzy.

Najgłośniej i najgoręcej było jednak podczas wystąpienia lidera obozu władzy – prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, który porównał opozycję do zwierząt, które chcą żyć w – jak przekonywał – panującym dotychczas darwinistycznym systemie, gdzie tylko silni mają jakiekolwiek szanse. Przemówienie lidera PiS było co chwila przerywane okrzykami i gwizdami ze strony opozycji.

 – Ci,  którzy tego dokonują mówią: działamy legalnie. Tak, w sensie formalnym działają legalnie,  ale czy legalne i dopuszczalne są cele, które stawiają? Czy legalne jest odbieranie prawa innym, żeby się modlić? To wszystko jest nielegalne. To trzeba jasno powiedzieć. To, co mówią ci ludzie, to tylko i wyłącznie przykład czegoś szerszego, czegoś co jest charakterystyczne dla całej opowieści, tego co mówią nasi polityczni przeciwnicy. To jest nic innego jak przyjęcie zasady „kto silniejszy ten lepszy”. To jest zasada, która towarzyszyła całej tzw. III Rzeczpospolitej. Mówiono coś o liberalnej demokracji, a tak naprawdę – jeśli użyć języka historii idei – to był prymitywny darwinizm społeczny. Właśnie ta zasada „kto silniejszy ten lepszy”, jak wśród zwierząt! – powiedział Jarosław Kaczyński do zgromadzonych pod Pałacem Prezydenckim.

Poniżej nagranie z dzisiejszej miesięcznicy (przemówienie prezesa PiS w ok. 14 minucie).

bh

...

Zobacz również