Polka z dzieckiem & Flaga
źródło: belfastmediagroup.com, publicodmainpictures.com
Wiadomości Pikio - 5 Grudnia 2016

Atak na Polaków w Belfaście. Zniszczyli samochód i wybili okna w domu

Zamaskowani sprawcy zaburzyli spokój w rodzinie Sylwii Rossy-Ostrowskiej. Kobieta, która wraz z mężem i dziećmi mieszka w północnej dzielnicy miasta, Downview, usłyszała brzęk tłuczonego szkła. Myślała, że w kuchni spadła szafka, ale okazało się, że ktoś zaatakował jej dom.

Do zdarzenia doszło w niedzielę 27. listopada. Polka kładła właśnie do snu swoich dwóch synów. Jeden z nich ma 8 lat, drugi zaledwie 9 miesięcy. Kiedy była w pokoju swoich dzieci, usłyszała dźwięk tłuczonego szkła. W pierwszej chwili pomyślała, że szafka w kuchni spadła na podłogę.

- Byłem na piętrze, w pokoju dzieci, by ułożyć je do snu. Wtedy usłyszałem brzęk tłuczonego szkła. Mam sporo różnych szklanych naczyń w szafce w kuchni i moją pierwszą myślą było to, że ta spadła i szkło się rozbiło - mówi Rossa-Orłowska.

Kiedy jednak zeszła na parter domu, zauważyła, że szyba w drzwiach jest rozbita. Podobnie było z szybami w oknach od frontowej strony domu. Kiedy Polka wyjrzała na dwór, zauważyła uciekających zamaskowanych sprawców, którzy biegli w stronę czekającego na nich samochodu.

Kobieta, która pracuje jako nauczycielka w okolicznej szkole, mieszkała uprzednio w dzielnicy New Lodge. Do nowego domu w Downview przeprowadziła się z rodziną w lutym, kiedy razem z mężem kupiła nowe lokum. Mówi, że nigdy wcześniej nie była ofiarą podobnego ataku, a nienawiść do Polaków znała tylko z przekazów medialnych.

- Żyję w Belfaście od dziesięciu lat i nigdy wcześniej nie doświadczyłem czegoś takiego. Słyszałam historie o atakach rasistowskich. Nigdy nie myślałem, że to się stanie właśnie mnie - mówi Polka.

Rossa-Orłowska zaznaczyła, że od momentu ataku cała jej rodzina nie może otrząsnąć się z szoku. Szczególnie trudno znoszą ten incydent ze względu na to, że ten rzuci cień na radość nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

- Jestem silną kobietą, ale przeżyłam szok. Zwłaszcza, że tuż przed Bożym Narodzeniem zniszczono nam dom i samochód - komentuje ofiara ataku.

Atak stanowczo potępiła lokalna radna, Mary Ellen Campbell. Sprawców określiła mianem tchórzy, a sam atak nazwała "podłym i ohydnym". Policja z Belfastu wciąż prowadzi śledztwo w sprawie ataku na dom Polaków.

źródło: belfastmediagroup.compt
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News