Arcybiskup Jędraszewski: "Usunięcie krzyża z przestrzeni publicznej to prześladowanie Kościoła"

Arcybiskup Jędraszewski: "Usunięcie krzyża z przestrzeni publicznej to prześladowanie Kościoła" Źródło: Flickr/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe

Arcybiskup Marek Jędraszewski udzielił wywiadu na antenie radiowej Trójki. Słynący z kontrowersyjnych wypowiedzi hierarcha ostro wypowiedział się na temat usuwania krzyży z miejsc publicznych. jego opinia wiele osób może zdziwić.

Arcybiskup Marek Jędraszewski rozmawiał na antenie Trójki głównie o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski. Kościół obchodzi właśnie 30. rocznicę tego wydarzenia. Papieska wizyta miała miejsce w dniach od 2 do 10 czerwca 1979 roku. To właśnie wtedy doszło do słynnej mszy świętej na Placu Piłsudskiego w Warszawie i wspominanego potem kazania. Te właśnie wydarzenia przypominał słuchaczom Trójki metropolita krakowski. Później poruszył inne tematy.

Arcybiskup ostro w wywiadzie: "To prześladowanie Kościoła"

- Pielgrzymka Jana Pawła II w 1979 roku to było 9 dni, które wstrząsnęły komunizmem. W tej homilii został nakreślony cały program solidarności całego narodu, który znalazł swój wyraz rok później w zmaganiach o utworzenie NSZZ Solidarność - mówił arcybiskup Jędraszewski, który w tamtym czasie przebywał w Rzymie na studiach i słuchał słynnych słów papieża za pośrednictwem radia.

Arcybiskup Jędraszewski przypomniał, że zdaniem Jana Pawła II prawdziwa wolność na świecie nie jest możliwa bez wolności religijnej. Tak samo swoboda wyznania potwierdza, czy w państwie panuje prawdziwa wolność dla obywateli. Hierarcha przypomina słowa papieża o tym, że demokracja bez obiektywnych wartości może stać się zakamuflowanych totalitaryzmem. Arcybiskup uważa, że w Europie dają się zauważyć takie niepokojące tendencje.

- Mamy do czynienia, z tym że próbuje się usuwać znaki obecności chrześcijaństwa z przestrzeni publicznej i uważa się to za przejaw tolerancji, to nie jest tolerancja, to jest prześladowanie Kościoła. Bez (świadomości chrześcijańskiej) nie ma Europy - tłumaczył Jędraszewski. 

Hierarcha mógł mieć na myśli m.in. sytuację z francuskiego Ploermel, gdzie nakazano usunąć krzyż z miejscowego pomnika Jana Pawła II. Innym przykładem może być krytyka niektórych środowisk kościelnych i politycznych bożonarodzeniowych ozdób, które zawisły w Warszawie. Zdaniem m.in. stołecznego radnego Sebastiana Kalety, celowo nie zawarto w nich żadnych symboli religijnych. W tego typu zabiegach arcybiskup może dostrzegać próbę zmarginalizowania religii w społeczeństwie i odbiera to jako próbę dyskryminacji.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Arcybiskup Jędraszewski - kontrowersyjny hierarcha

O metropolicie krakowskim jest ostatnio głośno. Doszło do przykrych protestów skierowanych przeciwko Jędraszewskiemu. W Poznaniu zarzewiem sporu była uroczysta msza, jaką arcybiskup sprawował w ramach obchodów świętowania rocznicy jednej z tamtejszych szkół.

Część absolwentów i nauczycieli nie życzyła sobie obecności hierarchy, który negatywnie wypowiada się m.in. o środowiskach homoseksualnych czy dzieciach poczętych metodą in vitro. Z kolei na Śląsku uczestnicy pielgrzymki do Piekar Śląskich nie chcieli, by Jędraszewski brał z nimi udział w tym tradycyjnym wydarzeniu.

  1. TVN ZWOLNIŁ jedną ze swoich największych gwiazd! Co teraz z jej programami?! Jest oficjalne oświadczenie
  2. TRAGEDIA w małopolskim, zamordowano 34-latkę. Główny podejrzany to MĄŻ zamordowanej
  3. Julia Wieniawa już niedługo straci pracę! Sensacyjne doniesienia mediów, ogromne pieniądze w tle
  4. Wstrząsające doniesienia o głównym dostawcy mięsa Biedronki. Przez afrykański pomór świń ma ogromne problemy
  5. Druzgocąca wiadomość z "Na wspólnej". Jeden z bohaterów nie żyje, nagła, niespodziewana tragedia
  6. Księżna Kate miała nietęgą minę. Nagle na balu pojawiła się kochanka Williama, szokujące doniesienia mediów

Źródło: Polityczek

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu