Antykoncepcja nie działa na kobiety.
Fot. Pixabay.com/Michal Jarmoluk
Mateusz Nieścierowicz - 18 Marca 2019

Nowe badania. Na niektóre kobiety antykoncepcja nie działa?

Antykoncepcja jest stosowana codziennie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W Afryce codziennie ratuje tysiące osób, które dzięki prezerwatywie nie zarażają się groźnym wirusem HIV. Zazwyczaj w Europie stosowana jest po to, aby regulować ilość urodzeń. Niektóre kobiety stosujące antykoncepcję i tak czasami zachodzą w ciążę. Nowe wyniki badań wyjaśniają przyczynę.

Antykoncepcja przynosi firmom ją produkującym bardzo dużo zysku. Statystyczny Polak kupuje bowiem około 10 paczek prezerwatyw rocznie. Kobiety na antykoncepcję hormonalną wydają jeszcze więcej pieniędzy.

Nie tylko mężczyźni stosują środki antykoncepcyjne. Również kobiety coraz częściej korzystają z powszechnie znanych metod. Wśród nich bardzo często wybierane są implanty, które gwarantują wysoką skuteczność. Okazuje się, że niektóre kobiety są jednak odporne na zawarte w nich chemiczne związki, które są neutralizowane przez organizm. Myślą, że skutecznie zapobiegają ciąży, a dziewięć miesięcy później w ich życiu pojawia się dziecko.

Antykoncepcja nie działa na kobiety?

Nowe wyniki badań, które opublikowane zostały przez naukowców z Uniwersytetu Kolorado, wstrząsnęły kobietami z całego świata. Okazało się, że niektóre z nich stosują środki antykoncepcyjne, które mogą być w ich przypadku całkowicie nieskuteczne. Spowodowane jest to ich genetyką, która zawiera tzw. wariant CYP3A7*1C.

Każde kobiece ciało do chwili urodzenia wydziela ten właśnie gen. Po urodzeniu jednak zanika on i wówczas problem nie występuje. Czasami jednak w wyniku pewnego zaburzenia gen wytwarzany jest u niektórych kobiet aż do menopauzy. Może on całkowicie rozkładać związki zawarte w implancie antykoncepcyjnym, który zwyczajnie, pomimo jego prawidłowego stosowania, nie będzie działać.

- Enzym ten rozkłada hormony wykorzystywane w celu kontroli urodzeń i zwiększa u kobiet ryzyko zajścia w ciążę podczas stosowania środków antykoncepcyjnych, zwłaszcza w niskich dawkach - brzmi teza dr Aarona Lazorwitz.

Tak więc, jeśli stosowałaś implanty antykoncepcyjne i zauważyłaś, że nie działają - być może nie jest to Twoja wina. Może Twoje ciało wydziela gen CYP3A7*1C, który zneutralizował działanie antykoncepcji. Warto pomyśleć o innej, specjalnie dostosowanej do Twojego organizmu metodzie.

Źródło: Onet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News