Prawie żadna Polka nie miała pojęcia. Jest metoda antykoncepcji refundowana przez NFZ

Prawie żadna Polka nie miała pojęcia. Jest metoda antykoncepcji refundowana przez NFZ Źródło: Pixabay / panajiotis

Antykoncepcja w Polsce podlega refundacji NFZ, niestety niewiele kobiet w kraju zdaje sobie z tego sprawę. Jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży jest niezwykle często zapominana przez Polki.

Antykoncepcja odgrywa ogromną rolę w życiu par. Niechęć związana z posiadaniem potomstwa powoduje, że panie sięgają po różne metody zapobiegania ciąży. Najpopularniejszą metodą wśród Polek od dawna są tabletki antykoncepcyjne przyjmowane doustnie. Okazuje się, że w Polsce dostępna jest metoda antykoncepcji, która refundowana jest przez NFZ i ma 99 procent skuteczności, jednak niewiele pań o tym wie.

Antykoncepcja refundowana przez NFZ

W Polsce można się starać o założenie spirali antykoncepcyjnej z refundacją na NFZ. Niestety w praktyce niewiele kobiet z tego korzysta, gdyż często są nieświadome swoich praw. Nawet jeżeli już dowiedzą się o tej metodzie antykoncepcji i się na nią zdecydują, często spotykają się z odmową lekarzy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Lekarze ginekolodzy, powołując się na klauzulę sumienia, mogą odmówić założenia spirali. W Polsce znajdziemy także lekarzy, którzy nawet nie informują o tym, że zabieg może zostać wykonany z refundacją NFZ. Inne powody, przez które płeć piękna w kraju nie korzysta z tej usługi jest fakt, że specjaliści nie posiadają odpowiedniego wyposażenia, by przeprowadzić taki zabieg. 

- Złożyłyśmy wniosek o dostęp do informacji publicznej i uzyskałyśmy od NFZ listę placówek, które sprawozdają się z wykonania tej procedury. Zauważyłyśmy istotny spadek liczby zabiegów z roku na rok. Na Mazowszu mniej niż 10 proc. gabinetów wykonało ten zabieg więcej niż 10 razy w ciągu roku - dowiedziały się przedstawicielki Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Antykoncepcja jest za droga dla NFZ?

Przedstawicielki Federacji dowiedziały się, gdzie leży źródło problemu. Otóż za jeden zabieg założenia spirali NFZ zwraca dokładnie 93 zł. Koszt zabiegu w prywatnym gabinecie to koszt wahający się pomiędzy 400 zł a 1800 zł. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje jedna z najpiękniejszych kobiet na świecie. Tuż przed śmiercią mogła zostać zgwałcona
2. Straszne informacje o tragedii w polskiej miejscowości. Nie żyją uczniowie

- Zachęcamy, by kobiety żądały odmowy na piśmie z uzasadnieniem, a następnie złożyły skargę do wojewódzkiego oddziału NFZ z kopią odmowy. Gotowy wzór skargi można pobrać z naszej strony federa.org.pl/wkladki - tak należy działać, gdy lekarz odmówi założenia spirali na koszt NFZ - czytamy. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Od 40 lat nie mył włosów. Efekt zdumiewa
  2. Mięso z kurczaka jest niebezpieczne dla kobiet. Słowa lekarza o zagrożeniu zdrowia wręcz odbierają smak
  3. Dietetyczka przez 12 dni jadła tylko banany. Teraz promienieje, efekt diety oszałamia
  4. Pieniądze znikają z kont. Ogromna awaria w dużym banku w Polsce
  5. "Są atakowani siekierami, oblewani kwasem, a nawet mordowani czy podpaleni w miejscu pracy". Wszystko przez 500 plus

źródło: popularne

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News