Prawie żadna Polka nie miała pojęcia. Jest metoda antykoncepcji refundowana przez NFZ
Pixabay / panajiotis
Aneta Wasilewska - 20 Listopada 2019

Prawie żadna Polka nie miała pojęcia. Jest metoda antykoncepcji refundowana przez NFZ

Antykoncepcja w Polsce podlega refundacji NFZ, niestety niewiele kobiet w kraju zdaje sobie z tego sprawę. Jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży jest niezwykle często zapominana przez Polki.

Antykoncepcja odgrywa ogromną rolę w życiu par. Niechęć związana z posiadaniem potomstwa powoduje, że panie sięgają po różne metody zapobiegania ciąży. Najpopularniejszą metodą wśród Polek od dawna są tabletki antykoncepcyjne przyjmowane doustnie. Okazuje się, że w Polsce dostępna jest metoda antykoncepcji, która refundowana jest przez NFZ i ma 99 procent skuteczności, jednak niewiele pań o tym wie.

Antykoncepcja refundowana przez NFZ

Poważna awaria w popularnym banku, z kont znikają pieniądze. Klienci są wściekli, a bank milczyPoważna awaria w popularnym banku, z kont znikają pieniądze. Klienci są wściekli, a bank milczyCzytaj dalej

W Polsce można się starać o założenie spirali antykoncepcyjnej z refundacją na NFZ. Niestety w praktyce niewiele kobiet z tego korzysta, gdyż często są nieświadome swoich praw. Nawet jeżeli już dowiedzą się o tej metodzie antykoncepcji i się na nią zdecydują, często spotykają się z odmową lekarzy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zbigniew WodeckiInformacje, przez które nagła śmierć Zbigniewa Wodeckiego sprzed dwóch lat zasmuca jeszcze bardziej. Był niesamowitym człowiekiemCzytaj dalej

Lekarze ginekolodzy, powołując się na klauzulę sumienia, mogą odmówić założenia spirali. W Polsce znajdziemy także lekarzy, którzy nawet nie informują o tym, że zabieg może zostać wykonany z refundacją NFZ. Inne powody, przez które płeć piękna w kraju nie korzysta z tej usługi jest fakt, że specjaliści nie posiadają odpowiedniego wyposażenia, by przeprowadzić taki zabieg.

- Złożyłyśmy wniosek o dostęp do informacji publicznej i uzyskałyśmy od NFZ listę placówek, które sprawozdają się z wykonania tej procedury. Zauważyłyśmy istotny spadek liczby zabiegów z roku na rok. Na Mazowszu mniej niż 10 proc. gabinetów wykonało ten zabieg więcej niż 10 razy w ciągu roku - dowiedziały się przedstawicielki Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Antykoncepcja jest za droga dla NFZ?

Przedstawicielki Federacji dowiedziały się, gdzie leży źródło problemu. Otóż za jeden zabieg założenia spirali NFZ zwraca dokładnie 93 zł. Koszt zabiegu w prywatnym gabinecie to koszt wahający się pomiędzy 400 zł a 1800 zł.

Dzisiaj grzeje:

1. Nie żyje jedna z najpiękniejszych kobiet na świecie. Tuż przed śmiercią mogła zostać zgwałcona
2. Straszne informacje o tragedii w polskiej miejscowości. Nie żyją uczniowie

- Zachęcamy, by kobiety żądały odmowy na piśmie z uzasadnieniem, a następnie złożyły skargę do wojewódzkiego oddziału NFZ z kopią odmowy. Gotowy wzór skargi można pobrać z naszej strony federa.org.pl/wkladki - tak należy działać, gdy lekarz odmówi założenia spirali na koszt NFZ - czytamy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Od 40 lat nie mył włosów. Efekt zdumiewa
  2. Mięso z kurczaka jest niebezpieczne dla kobiet. Słowa lekarza o zagrożeniu zdrowia wręcz odbierają smak
  3. Dietetyczka przez 12 dni jadła tylko banany. Teraz promienieje, efekt diety oszałamia
  4. Pieniądze znikają z kont. Ogromna awaria w dużym banku w Polsce
  5. "Są atakowani siekierami, oblewani kwasem, a nawet mordowani czy podpaleni w miejscu pracy". Wszystko przez 500 plus

ZiemniakiSpożywasz ziemniaki, masło, czosnek czy herbatę? Uważaj na rujnujące zdrowie błędy w ich przyrządzaniuCzytaj dalej

źródło: popularne

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News