Ministerstwo Zdrowia ignoruje zalecenia WHO. Wprowadzony zakaz uderza w wiele Polek, najgorsza sytuacja w całej Europie
ANDRZEJ IWANCZUK REPORTER
Jakub Kossakowski - 10 Czerwca 2020

Ministerstwo Zdrowia ignoruje zalecenia WHO. Wprowadzony zakaz uderza w wiele Polek, najgorsza sytuacja w całej Europie

Antykoncepcja i swobodny dostęp do niej to bardzo ważna kwestia dla wielu Polek. Zalecenia WHO w tym temacie są jasne, jednak Ministerstwo Zdrowia w Polsce postanowiło całkowicie je zignorować. Najwidoczniej zdaniem resortu antykoncepcja nie jest tak istotną kwestią. Warto jednak zauważyć, że jest ona uznawana za jedno z praw człowieka.

Bez wątpienia antykoncepcja jest istotnym zagadnieniem, które ma duży wpływ na jakość życia ludzi na całym świecie. Okazuje się, że Ministerstwo Zdrowia ma za nic zalecenia wydawane przez WHO i wciąż utrzymuje zakaz, który sprawia, że sytuacja Polek może zostać określona jako najgorsza w Europie.

Taniec z Gwiazdami - dramat zwycięzcyDramat zwycięzcy "Tańca z gwiazdami". W jednej chwili stracił wszystkoCzytaj dalej

Ministerstwo Zdrowia i utrudniona antykoncepcja

Antykoncepcja dla niektórych wciąż jest tematem tabu, jednak świadome planowanie rodziny ma ogromny wpływ na przyszłość następnych pokoleń. Rząd składający się z konserwatystów, którzy w kwestiach światopoglądowych w ogromnej mierze odnoszą się do nauk Kościoła katolickiego, nie zamierza ułatwiać dostępu do środków mających za zadanie uniemożliwienie zajścia w ciążę.

Należy pamiętać, że z założenia jesteśmy świeckim państwem i każdy obywatel zgodnie w umowami dotyczącymi praw człowieka powinien mieć zapewniony dostęp do informacji i usług związanych z planowaniem rodziny i antykoncepcją. W tej kwestii wypowiada się również WHO, które podczas pandemii wielokrotnie wydawało istotne ostrzeżenia. Ministerstwo Zdrowia sprawia jednak, że antykoncepcja dla wielu kobiet może być ciężka do zdobycia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ciąża zmieniła jej życie.Po ciąży okropnie przytyła, wytykali ją palcami. Dzisiaj ciężko oderwać od niej wzrok, przeszła ogromną metamorfozęCzytaj dalej

Antykoncepcja hormonalna i awaryjna

Zgodnie z informacjami wskazanymi przez portal Papilot, badania Europejskiego Forum Parlamentarnego ds. Populacji i Rozwoju potwierdzają, że antykoncepcja jest dostępna w naszym kraju tylko w 31,5%. Sprawia to, że Polska została wyprzedzona przez Rosję, Gruzję, Kosowo oraz Bośnię i Hercegowinę. Nie da się ukryć, że sytuacja jest opłakana. W związku z tym w tej sprawie postanowiły interweniować posłanki Koalicji Obywatelskiej. Poruszyły one temat antykoncepcji awaryjnej, do którego Polki miały dostęp między kwietniem 2015, a lipcem 2017 roku. Co odpowiedziało Ministerstwo Zdrowia?

- Ministerstwo Zdrowia obecnie nie planuje przywrócenia ww. produktów leczniczych do kategorii dostępności wydawanych bez przepisu lekarza. Byłoby działaniem nieznajdującym racjonalnego uzasadnienia merytorycznego, przywracanie stanu, który w drodze projektu rządowego został zmieniony w 2017 roku - wyjaśnił wiceminister Maciej Miłkowski, przytaczany przez portal Papilot.

Posłanki odniosły się w swoim apelu do rekomendacji WHO, która zakłada, że antykoncepcja awaryjna jest bezpieczną metodą zabezpieczenia przed ciążą niezagrażającą zdrowiu i życiu. Maciej Miłkowski w swojej odpowiedzi również odniósł się do tego zagadnienia.

- Ministerstwu Zdrowia znane są rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia, niemniej jednak kompetentne władze Rzeczpospolitej Polskiej nie mają obowiązku purystycznego stosowania się do tych rekomendacji, co też wynika z samego charakteru dokumentu określanego jako "rekomendacja" - nadmienił wiceminister.

Dzisiaj grzeje:

1. Tragiczne wydarzenia w Boże Ciało. Nie żyje mama i jej 10-letni syn, porażające odkrycie w polskim mieście

2. Osoby z nadwagą dyskryminowane. Hotel wprowadził skandaliczny przepis

Warto zauważyć, że samo Ministerstwo Zdrowia w pewnych kwestiach powołuje się na WHO, jednak kiedy opinie Światowej Organizacji Zdrowia są niewygodne dla rządu, wówczas stają się one wyłącznie rekomendacjami. Badania jednoznacznie pokazują, że dostępność środków antykoncepcji jest w Polsce w opłakanym stanie i należy coś z tym zrobić.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Hitowy sernik z 3 bajecznie prostych składników podbija internet. Fascynująca receptura trafiła do sieci
  2. Anna Lewandowska przekazała swoim fanom wspaniałą wiadomość. Błyskawicznie posypały się gratulacje, Ania jest z siebie dumna
  3. Porażające sceny na procesji z okazji Bożego Ciała. Ręce opadają
  4. Rząd zdejmuje ważny zakaz, wchodzi w życie już za 8 dni. Ekspert bije na alarm, spodziewa się tragedii
  5. Bardzo przykre doniesienia o córce Anny Dereszowskiej. Cierpi na ciężką chorobę
  6. Smutne informacje o Bogumile Wander. Mąż musiał oddać ją do ośrodka, choroba postępuje

Ten domowy trik pozwoli ci się cieszyć idealnymi pomidoramiBabcia poradziła jej, żeby włożyć pomidory do tekturowego pudełka i dodać jeden owoc. Po 12 godzinach zajrzała i zaniemówiłaCzytaj dalej

Źródło: Papilot

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News