Antyfake
Antyfake.pl
Wiadomości Pikio - 13 Listopada 2019

Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje

Antyfake to jeden z najmłodszych, ale także najbardziej popularnych portali fact-checkingowych w Polsce. Kto jest jego właścicielem, kto dostarcza czytelnikom codziennych treści, a kto kieruje projektem jako redaktor naczelny? Zebraliśmy najważniejsze informacje na jego temat.

Antyfake powstał w kwietniu 2019 roku i od tamtego czasu konsekwentnie dociera do dziesiątek tysięcy polskich internautów. Treści portalu skierowane są do wszystkich, którym zależy na obiektywności mediów, monitorowaniu rzetelnej pracy dziennikarzy oraz konsumpcji zweryfikowanych informacji zamiast nieprawdziwych treści oraz teorii spiskowych. Przejrzystość oraz wiarygodność to najważniejsze wartości przyświecające pracy redakcji.

Antyfake - co to jest?

Antyfakepojawił się w sieci w kwietniu 2019 roku. Treści tworzone przez portal skupione są przede wszystkim na dementowaniu fałszywych doniesień oraz teorii spiskowych, które zdobywają popularność w innych mediach oraz na portalach społecznościowych. Poza tym redakcja walczy z mitami na temat gospodarki, zdrowia, czy też historii Polski i świata.

Siłą zespołu tworzącego portal Antyfake jest bez wątpienia duże zaangażowanie w zwalczanie z fake newsów oraz nowatorskie podejście do kwestii fact-checkingu. Redakcja korzysta z najważniejszych, sprawdzonych narzędzi weryfikacji informacji, poszukując jednak także nowych rozwiązań, które odpowiadają postępującemu narastaniu dezinformacji w sieci. Zespół wie, że metody dezinformacji w świecie internetu zmieniają się w dynamicznym tempie, dlatego nieustannie dokształca się w tym temacie.

Kto jest redaktorem naczelnym Antyfake?

Redaktorem naczelnym Antyfake jest Michalina Kobla, która objęła to stanowisko już na początku pracy portalu. Dziennikarka podkreśla, że misją prowadzonej przez nią platformy jest przede wszystkim ograniczanie dezinformacji, objawiającej się obecnie w wielu postaciach.

- W natłoku informacji zupełnie zapominamy o poszukiwaniu źródeł. Widziałam już wiele filmów i grafik, opisanych w sposób, niemający nic wspólnego z realną sytuacją czy miejscem, w którym zostały uchwycone. Podawały je setki, a nawet tysiące osób. Odbiorcy tego rodzaju treści, niestety, zazwyczaj nigdy nie dowiadują się, że mieli do czynienia z mistyfikacją. Dlatego tak ważne jest dla nas nagłaśnianie przypadków manipulacji w mediach - podkreśla Michalina Kobla.

Antyfake - kto jest właścicielem portalu?

Antyfake należy do nowoczesnej grupy Iberion, która powstała w 2015 roku. Firma rozwija obecnie szereg projektów, wśród których znalazły się portale: Pikio.pl, Lelum.pl, Biznesinfo.pl, Pacjenci.pl, Wtv.pl i Zestadionu.pl. Antyfake.pl jest jedną z najmłodszych platform firmy, która rozwija się jednak w coraz szybszym tempie, docierając każdego dnia do tysięcy internautów.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News