Media obiegła szokująca informacja. Nie żyje jeden z najsłynniejszych polskich reżyserów Antoni Krauze. Ta wiadomość to cios dla świata polskiego kina i polityki.

Nie żyje Antoni Krauze. Zmarł w wieku 78 lat. O jego śmierci poinformowało Polskie Radio. Potwierdził ją także portal wPolityce.pl

To jeden z najsłynniejszych polskich reżyserów ostatnich czasów. Jego śmierć to cios dla całej polskiej kinematografii. Żałobę ogłaszają nie tylko osoby z branży, ale także ludzie świata polityki.

ZOBACZ TAKŻE: Nie żyje alpinista. Chcą uratować pozostałych

Nie żyje Antoni Krauze. Jego śmierć to cios

W ostatnich latach zasłynął takimi produkcjami jak „Smoleńsk” i „Czarny czwartek”. Na swoim koncie ma też produkcję „Akwarium”. Zajmował się też filmami krótkometrażowymi, jak „Skok”, „Konflikty” czy „Można lądować”.

Przede wszystkim jednak, prócz filmów fabularnych, Krauze zajmował się reżyserią dokumentów. Bardzo wiele z nich powstawało na zlecenie TVP. Reżyserował między innymi dokument o Wisławie Szymborskiej pt. „Radość pisania”, a także „Preisner, czyli droga do sukcesu” o Zbigniewie Preisnerze.

ZOBACZ TAKŻE: Fani w żałobie. Nie żyje słynny polski reżyser

Utalentowanego twórcy romans z polityką

W ostatnich latach Antoni Krauze zaangażował się w produkcje o zabarwieniu politycznym. To właśnie on wyreżyserował niezwykle kontrowersyjny film pod tytułem „Smoleńsk”, opowiadający historię katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński.

Film spotkał się z niezwykle negatywnym odbiorem i otrzymał aż 7 Węży – polskich filmowych antynagród – w tym Wielkiego Węża za „Najgorszy film roku”.

– Za powrót do kina socrealistycznego w jego najczystszej postaci (tylko z odwróconymi biegunami) – głosiło uzasadnienie decyzji jury.

Krauze wyreżyserował także znacznie lepiej odbierany „Czarny czwartek”. Film traktuje o wydarzeniach z grudnia 1970 roku, kiedy podczas protestów w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni do demonstrantów otwarto ogień.

ZOBACZ TAKŻE: „Smoleńsk” to w ogóle film Krauzego? „Nie ja rozdawałem role, nie byłem dyrygentem”

Czy popierasz politykę zagraniczną PiS?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Tak wygląda polska wyprawa na K2 [ZDJĘCIA]


Gdzie jest więcej biedy: w Polsce czy w Czechach? Druzgocąca różnica!

Zobacz również