Antifa uznana za organizację terrorystyczną? Mocna deklaracja Trumpa

Antifa uznana za organizację terrorystyczną? Mocna deklaracja Trumpa Źródło: Wikimedia Commons/Gage Skidmore/CC 2.0

Antifa to lewicowy ruch walczący ze skrajnie prawicowymi organizacjami, które uważa za faszystowskie lub nacjonalistyczne. Po ostatnich wydarzeniach w USA, prezydent Donald Trump uznał organizację za przemocową. Zapowiedział wpisanie Antify na listę organizacji terrorystycznych. To nie pierwsza tego typu deklaracja administracji Stanów Zjednoczonych wymierzona w lewicowców.

Antifa stała się solą w oku administracji USA po wydarzeniach, które rozegrały się w Minneapolis. Przypomnijmy, że z rąk policjanta poniósł tam śmierć Afroamerykanin. Przez kraj przetoczyła się fala protestów i demonstracji. Niektóre przybrały bardzo brutalny przebieg, a manifestujący zaczęli niszczyć witryny sklepów oraz grabić sprzęt z marketów.

Antifa to organizacja podzielona wewnętrznie na dwa nurty. Pierwszy z nim wyznaje "antyfaszystowski liberalizm". Działania tej frakcji skupione są na protestach politycznych i pokojowych manifestacjach. Druga grupa to bojówkarze. Uznają oni działania dyplomatyczne za nieskuteczne i preferują rozwiązania siłowe.

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, zamieścił na swoim Twitterze wpis, w którym informuje, że: "Stany Zjednoczone Ameryki wyznaczą ANTIFA jako Organizację Terrorystyczną". 

Antifa odpowiedzialna za manifestacje?

Donald Trump nie sprecyzował szczegółów dotyczących swojej decyzji. W poprzednich wpisach jednak sugerował, że "radykalnie lewicowi aktywiści" jak określił manifestujących, odpowiadają za eskalację konfliktu. W wielu miastach USA trwają bowiem demonstracje przeciwko polityce rasizmu. Według relacji zamieszczanych w mediach społecznościowych policja używa wobec manifestantów gazu pieprzowego oraz gumowej amunicji.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ


O uczestnictwie zewnętrznych grup w zamieszkach mówił w sobotę guberantor stanu Minnesota, Tim Welz. Jak podaje Onet, lokalne media w Minneapolis donosiły o obecności prawicowych ekstremistów z grupy "trzyprocentowców". Portal Bellingcat ponadto wskazywał na mobilizację w sieci skrajnie prawicowych członków ruchu "Boogaloo". Celem tej ostatniej grupy jest rozpętanie wojny domowej.

Grupa Antifa działa także w Polsce. Nie są znane szczegóły ich struktur nas Wisłą, najprawdopodobniej organizacja nie utryzmuje w naszym kraju bardziej rozwiniętej siatki organizacyjnej, a jest to po prostu zbiór osób deklarujących się jako antyfaszyści. Polska Antifa włącza się między innymi w organizację antynacjonalistycznych kontrmanifestacji wobec Marszu Niepodległości.

Dzisiaj grzeje: 1. Udało się, media obiegła wiadomość o Jolancie Kwaśniewskiej. Gratulujemy i bijemy brawa

2. Od 1 lipca zmiana w programie „500 plus”. Dotyczy tysięcy rodziców z całej Polski

Trzeba zaznaczyć, że to nie pierwszy raz, gdy Donald Trump chce zdelegalizować lewicową organizację. O wpisaniu Antify na listę organizacji terrorystycznych mówił w lipcu 2019 roku.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Złe wieści dla ministra Szumowskiego. Ponad 40% Polaków domaga się jego dymisji
  2. Tragiczny wypadek dwóch młodych gwiazdorów. Ich samolot runął na ziemię, mieli tylko 23 lata
  3. Jaką emeryturę dostaje ksiądz? Ujawniamy stawki, zwykli emeryci mogą tylko pomarzyć o stawkach duchownych
  4. Sytuacja jest napięta, każda godzina niesie zagrożenie. Wprowadzono pilny alarm, najgorzej jest na południu
  5. Właśnie ogłoszono ogromne zmiany. Największe zaczną się już 15 czerwca
  6. Cukier do herbaty wsypujesz przed czy po zalaniu wrzątkiem? Kolejność ma ogromne znaczenie, mnóstwo ludzi popełnia wielki błąd

Źródło: Onet

 

 

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News