Minęło już tyle lat, zbliża się kolejna rocznica. Jeden z najbardziej śmiercionośnych raków zabrał nie tylko Przybylską

Minęło już tyle lat, zbliża się kolejna rocznica. Jeden z najbardziej śmiercionośnych raków zabrał nie tylko Przybylską Źródło: .

Już za kilka dni minie kolejny rok, odkąd odeszła Anna Przybylska. Aktorka zmagała się z potworną chorobą, jaką jest rak trzustki. Jeden z najbardziej śmiercionośnych zabrał z tego świata wiele więcej znanych osób.

Anna Przybylska zmarła 5 października 2014 roku. Aktorka rok wcześniej przeszła operację usunięcia guza trzustki w gdańskiej klinice, a potem leczyła się w Szwajcarii. Niestety rak trzustki jest jednym z najbardziej śmiercionośnych nowotworów. Od momentu wykrycia tej potwornej choroby, pacjentowi pozostaje niewiele czasu. Na raka trzustki zmarło wiele więcej gwiazd show-biznesu.

Anna Przybylska odeszła po roku walki z rakiem

Wystarczył tylko rok od wykrycia raka trzustki, aby piękna Anna Przybylska przegrała nierówną walkę z chorobą. Pomimo operacji i zagranicznego leczenia, nie udało się uratować życia aktorki. Zmarła w swoim domu w Gdyni, otoczona najbliższą rodziną. Jej śmierć była prawdziwym ciosem dla wszystkich fanów gwiazdy. 5 października minie pięć lat, odkąd Przybylskiej nie ma wśród nas.

Niestety rak trzustki to najbardziej śmiercionośny typ nowotworu. Jedynie co czwarta osoba żyje dłużej niż rok od momentu zdiagnozowania choroby. Szanse na wyleczenie daje tylko i wyłącznie wykrycie raka w bardzo wczesnym stadium. W przeciwnym wypadku chory nie przeżyje więcej niż pięć lat. Najgorsze jest jednak to, że ten typ nowotworu nie daje żadnych objawów w pierwszym stadium choroby.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Codziennie ok. 1000 osób na świecie słyszy, że musi walczyć z rakiem trzustki. 985 z nich niestety umiera. Szanse na wyjście z choroby są zatem znikome, jeżeli nie wykryjemy jej odpowiednio wcześnie. Warto zatem badać się profilaktycznie, w szczególności chodzi o usg jamy brzusznej.

- Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem. 80 procent przypadków to osoby po 60. roku życia, ale chorują i młodsze osoby. Niektóre choroby zwiększają ryzyko zachorowanie na raka trzustki, np. przewlekłe nawracające zapalenie trzustki lub cukrzyca i to aż o 120 proc. U 5-10 proc. pacjentów decydujący jest też czynnik genetyczny - powiedziała portalowi ABC Zdrowie Iga Rawicka z Europa Colon Polska.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje legendarny wokalista. Zmarł po ciężkiej chorobie, opłakują go gwiazdy
2. Andrzej Duda przekazał tragiczną wiadomość. Nie żyje Bohater naszych czasów

Na raka trzustki zmarło wiele znanych osób. Oprócz Anny Przybylskiej byli to m.im. Patrick Swayze, Steve Jobs, Luciano Pavarotti czy w ostatnich dniach ojciec premiera Polski, Kornel Morawiecki. Według lekarzy, nowotwór trzustki ma podłoże cywilizacyjne. Niezdrowy tryb życia, nadwaga, palenie papierosów i picie alkoholu przyczyniają się do rozwoju tej strasznej choroby.

Najlepsze newsy dnia:

  1. REWOLUCJA w emeryturach! Świadczenie już nawet dla 53-latków
  2. Kaczyńskiemu puściły wszystkie hamulce. Jeszcze nikt w Polsce się na to nie odważył
  3. Żona nigdy miała nie poznać prawdy. Mężczyzna otworzył list od kochanki i zemdlał na oczach małżonki
  4. Rewolucyjny pomysł na paznokcie hybrydowe wywołuje zachwyt. Piorunujące psie motywy sprawiają, że pazurki są nieziemskie
  5. Niesamowite informacje dotyczące majątku po Zbigniewie Wodeckim. Żona podjęła decyzję

źródło: ABC zdrowie

Następny artykuł