Oskarżenia wobec prezydenta jeszcze nigdy nie były tak liczne. Nigdy też nie mówiono o nich tak głośno. Właśnie teraz, gdy ustawowo zmieniono skład Sądu Najwyższego i usunięto ponad 20 sędziów, głosy o niekonstytucyjnych działaniach prezydenta słychać coraz bardziej. Zarzuty są poważne – czy Andrzej Duda stanie przed Trybunałem Stanu?!

O co oskarżany jest prezydent Andrzej Duda? Lista zarzutów jest naprawdę długa. Jako pierwsze należy wymienić ustanowienie stanowiska „pełniącego obowiązki prezesa Trybunału Konstytucyjnego”. Stanowisko powierzył Julii Przyłębskiej, a następnie namaścił ją na fotel prezesa TK, również bez zachowania wymaganych procedur.

Promował i podpisał łamiące konstytucję ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Złamał w ten sposób wyznaczone w konstytucji zasady wyboru KRS oraz skrócił (konstytucyjnie nieskracalną) kadencję I prezes Sądu Najwyższego.

Andrzej Duda nie wie co podpisuje? Polacy nie mają wątpliwości

Kolejne zarzuty wobec Andrzeja Dudy to jego „potulność” w podpisywaniu ustaw podsuwanych mu pod nos przez obecny rząd. Jako prezydent powinien chronić konstytucji, tymczasem wyraźnie łamał jej zasady wprowadzając wątpliwej poprawności ustawy. Chodzi między innymi o ustawę o IPN oraz nowelizację dającą służbom specjalnym większe uprawnienia do inwigilacji obywateli. Godzi to w podstawowe zasady wolności obywatelskiej, określone w konstytucji.

Nie zareagował na łamanie przez Beatę Szydło ustawy zasadniczej, a także z jego decyzji nie doszło do zaprzysiężenia w 2015 roku legalnie wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zamiast tego pod osłoną nocy oddał ich miejsca dublerom podstawionym przez partię Prawa i Sprawiedliwości.

Obecnego prezydenta można lubić lub nie, jednak wszystkie powyższe fakty są zdecydowanie przeciwko niemu. Ku postawieniu Andrzeja Dudy przed Trybunałem Stanu jest jak widać wiele powodów.

Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. „Dobra zmiana” u Rydzyka. PiS płaci za jego catering i reklamę
  2. Wałęsa grozi Kaczyńskiemu: „Ty tchórzu”!
  3. Kancelaria Sejmu przekroczyła granice absurdu. Wynajmą namiot za milion złotych bez przetargu

Największe dyplomatyczne wpadki polityków [ZDJĘCIA]

Jak bardzo praworządnym krajem jest Polska? Ranking ukazuje naszą pozycję...

Zobacz również