Andrzej Duda poinformował właśnie o swojej decyzji dotyczącej przegłosowanej przez Sejm i Senat ustawie o nowej ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Prezydent RP zaszokował polityków Prawa i Sprawiedliwości i wyborców tej partii.

Kilka tygodni temu z inicjatywy rządu parlament przyjął, pomimo zastrzeżeń ekspertów, nowelizację ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Prawo od samego początku wzbudzało ogromne kontrowersje.

Zwracano uwagę, że faktycznie wprowadziłaby system dwupartyjny i była niezgodna z unijnym prawem, ustanawiając próg wyższy od Polsce dozwolonego.

Dlaczego Andrzej Duda zawetował ustawę?

Jak wcześniej spekulowano, Andrzej Duda zadecydował o zawetowaniu nowej ordynacji i skierowaniu jej do ponownego rozpatrzenia przez Sejm i Senat.

Prezydent zdecydował się na to, uznając, że przegłosowane zapisy nie dają szansy na proporcjonalny wybór i faworyzuje najsilniejsze ugrupowania. Duda miał także zastrzeżenia wobec progu wyborczego, który ordynacja stworzyłaby – od 11 do nawet 16,5 proc.

W wypowiedzi prezydenta wynika także, że zawetuje projektowaną nową ordynację do wyborów do Sejmu i Senatu. Mówiąc o powodach swojej decyzji, zasugerował także, że projekt PiS był sprzeczny z przyjętymi w Polsce zasadami demokracji. Można sądzić, że ten nóż w plecy Jarosława Kaczyńskiego, był rewanżem za odrzucenie wniosku o referendum konstytucyjne, którego inicjatorem był właśnie Duda.

Konflikt prezydenta z PiS

Stosunki prezydenta z Prawem i Sprawiedliwością nie mają się najlepiej już od ponad roku. Jego początkiem były na tarcia z Antonim Macierewiczem, których wynikiem był brak nominacji generalskich i komandorskich na zeszłorocznym Święcie Wojska Polskiego.

Niedawnym, bardzo ważnym epizodem, było również odrzucenie przez parlament prezydenckiego wniosku o referendum konstytucyjne. Partia zasłoniła swoją niechęć do ewentualnego oddania części władzy prezydentowi troską o wizerunek prezydenta.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Gangsterzy w obozie władzy PiS? „Grożenie śmiercią, podpalanie biur”
  2. Gwiazdor TVP zszokował fanów. Nikt nie wiedział o jego krytycznym uzależnieniu
  3. Rząd PiS szykuje zamach na twoje prawa! Stracisz ważny przywilej

Popierasz Andrzeja Dudę?

Loading ... Loading ...

Kobiety, które rządzą polskimi politykami [ZDJĘCIA]

Pijani politycy: Ich widziano pod wpływem! [ZDJĘCIA]

źródło: TVP Info