Duda zawetuje nową ustawę PiS? "Uchwalono zbyt pośpiesznie"

Duda zawetuje nową ustawę PiS? "Uchwalono zbyt pośpiesznie" Źródło: Wikipedia Commons

Andrzej Duda może nie podpisać ustawy PiS, która czeka na jego biurku od kilku tygodni. Wszystko z powodu zbyt pospiesznego uchwalenia nowelizacji kodeksu karnego. Podobno taka zmiana może wywołać "chaos prawny".

Andrzej Duda nadal wstrzymuje się z podpisaniem nowej ustawy związanej z nowelizacją kodeksu karnego. Według naukowców zajmujących się kwestiami prawnymi uchwalenie ustawy mogłoby być niezwykle niebezpieczne. Chodzi o m.in. o brak poszanowania regulaminu sejmowego. Ponadto nowa ustawa jest, zdaniem uczonych, uchwalana zdecydowanie zbyt szybko i nierozważnie. Później będzie ją trzeba modyfikować i usprawniać. Konsekwencje mogą być straszne.

Andrzej Duda ma czas do 5 lipca. Czy podpisze ustawę nowelizacyjną?

Nowy projekt związany z nowelizacją kodeksu karnego pojawił się na biurku Andrzeja Dudy w czerwcu. Zdaniem wielu uczonych, nowelizacja powinna zostać zawetowana. Dzisiaj dopatrują się w niej wielu naruszeń.

 - (...) Chaos prawny, jaki byłby efektem stwierdzenia naruszenia trybu uchwalenia opiniowanej nowelizacji, trudny jest do wyobrażenia - stwierdzili naukowcy.

Sprawę skomentował także sekretarz stanu, Andrzej Dera, który wyznał, że jest tego świadomy. Swojego komentarza udzielił na antenie TVN24.

- (...) Na przestrzeni mojej praktyki poselskiej 12-letniej wielokrotnie tempo było przyśpieszone, które w moim odczuciu nie było potrzebne, bo tworzenie prawa jest procesem trudnym. (...) Praktyka pokazywała, że wielokrotnie tam, gdzie było to przyśpieszenie, potem musieliśmy to wielokrotnie nowelizować - powiedział Dera.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Jak wskazuje Dera, to, czy coś nie jest konstytucyjne, może rozstrzygnąć jedyny oddelegowany do tego organ - Trybunał Konstytucyjny. Na razie trzeba poczekać na kroki, jakie podejmie w sprawie ustawy Andrzej Duda. Dera podkreślił, że prezydent pracuje nad projektem i do 5 lipca z pewnością wszyscy Polacy dowiedzą się, co dalej z nowelizacją.

 - (...) Decyzję podejmie prezydent i ogłosi ją publicznie - wyznał na antenie TVN24.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Córka legendarnego aktora zmarła w męczarniach na raka jajnika. Osierociła dwójkę dzieci
  2. Cała prawda o mężu Ewy Farnej! Na jaw wyszły jego biznesy, będziecie w szoku, gdy dowiecie się, skąd ma tyle pieniędzy
  3. Ewa Farna skrzętnie ukrywała męża przed mediami. Ma gigantyczny majątek, kim jest?
  4. Pradawny staropolski sposób na komary zwala z nóg. Przynosi piorunujące efekty
  5. Porażająca metamorfoza córki Przybylskiej. Oliwia Bieniuk została zjawiskową blondynką (FOTO)
  6. Mąż pracujący za granicą napisał do żony, że nie może wysłać jej pieniędzy. Gdy zobaczycie jej odpowiedź popłaczecie się ze śmiechu

Źródło: TVN24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News