Andrzej Duda
Zuma/SplashNews.com/East News
Klaudia Bochenek - 12 Maja 2020

Andrzej Duda zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP. Padły ważne słowa

Andrzej Duda już zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. O 11:40 odbyła się uroczystość, podczas której udział wzięli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz członkowie Rady Ministrów.

Andrzej Duda postanowił zatwierdzić i przyjąć nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Poprzednia obowiązywała od 2014 roku. Po podpisaniu dokumentu prezydent wygłosił krótkie przemówienie.

Andrzej Duda na wniosek Prezesa Rady Ministrów zatwierdził nową strategię

Już 30 kwietnia bieżącego roku Prezes Rady Ministrów wystąpił do Andrzeja Dudy z wnioskiem o zatwierdzenie Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. Prezydent przychylił się do tego wniosku i tym samym strategia z dnia 5 listopada 2014 roku traci ważność. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia już wcześniej zapowiadał, że we wprowadzonych zmianach bierze się pod uwagę epidemię koronawirusa. Projekt był opracowywany w zeszłym roku, lecz z powodu obecnej sytuacji został w ostatnich tygodniach przedyskutowany, a dziś zatwierdzony. Stał się podstawą dokumentów wykonawczych dotyczących bezpieczeństwa państwa - będzie więc służyć opracowaniu odpowiednich ustaw.

KotekKotek podszedł do niej podczas najbardziej ulewnego deszczu, tak uratował życie. Poruszające wideo łapie za serceCzytaj dalej

Projekt strategii przygotował międzyresortowy zespół, który potem trafił do Rady Ministrów, a następnie do prezydenta. Wcześniej nieoficjalnie mówiło się też o powołaniu specjalnego komitetu Rady Ministrów do spraw bezpieczeństwa narodowego.

Prezydent docenia zmiany, które zaszły w ciągu ostatnich 5 lat

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

McDonald'sWszedł do McDonald's i zaniemówił. Widok będzie śnił mu się po nocach, natychmiast wyciągnął telefonCzytaj dalej

- Przygotowanie dokumentu zajęło kilka lat. Musimy działać w przyszłość, jeśli chodzi o bezpieczeństwo państwa i kierunki rozwoju - zaczął prezydent Andrzej Duda. Podczas jego przemówienia padły ważne słowa m.in. odnośnie budowy gazociągu Baltic Pipe. Współpraca między Polską, Danią i Norwegią ma pozwolić na uniezależnienie się od dostawcy gazu, którym jest Rosja. Prezydent Andrzej Duda jest pewien, że to milowy krok do tego, aby Polska rosła w siłę. Takiej inwestycji i tak zaangażowanych rozmów nie było od 2014 roku.

Dzisiaj grzeje:

1. Nie żyje wielka Polka. Rodzina przekazała tragiczne informacje
2. Kiedy kolejny etap luzowania obostrzeń? Rzecznik rządu ogłosił, co stanie się jutro

Prezydent zaznaczył, że w 2014 roku była inna sytuacja militarna i zdrowotna. Nad nową strategią pracowano do ostatniego dnia. Andrzej Duda powiedział, że pod uwagę brano kwestie epidemiczne oraz kształtowano odpowiedni zakres działań na przyszłość. Dużą część wypowiedzi poświęcono wojsku. Prezydent zaznaczył, że 6 lat w temu w kraju nie było wojsk NATO, a teraz mamy 4 tys. amerykańskich żołnierzy, jest też zadowolony ze wschodniej flanki sojuszu, ponieważ to "element bezpieczeństwa państw bałtyckich oraz tych na południu Europy". Andrzej Duda podał kolejne liczby: Polska wzbogaciła się o 30 tys. żołnierzy, powstały Wojska Obrony Terytorialnej, wzrosło uposażenie. Prezydent zaznaczył, że strategia ma skupić się właśnie na tym, aby jeszcze bardziej zmienić kwestie militarne na plus np. przez wzrost wyposażenia wojskowych, w strategii zostały też zawarte kwestie ekologiczne, środowiskowe oraz aspekty zdrowotne szczególnie na obszarze epidemicznym. Szczegółów na pewno dowiemy się w najbliższych dniach.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia na czas epidemii. Dotyczą wielu polskich rodzin
  2. Anna Lewandowska nie próżnowała podczas kwarantanny. Trenerka napisała książkę (FOTO)
  3. Ważna wiadomość dla kobiet. Nowe badania nad COVID-19 niosą pozytywną wiadomość
  4. Właścicielka salonu kosmetycznego zdradza smutną prawdę. Po zniesieniu zakazu klientów czeka przykra niespodzianka
  5. Szumowski w programie na żywo dostał pytanie o powrót dzieci do szkół. Padła jednoznaczna odpowiedź
  6. Tysiące Polaków źle gotują jajka. Narażają na niebezpieczeństwo siebie i rodziny

Psy9-latek ratował z ulicy bezpańskie psy. Osiem lat później dokonał niemożliwej rzeczy, ciężko powstrzymać łzyCzytaj dalej

Źródło: prezydent.pl, TVP, defence24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News