Andrzej Duda dostanie "Klejnot Rzeczypospolitej"? Nosił go król Stanisław August

Andrzej Duda dostanie "Klejnot Rzeczypospolitej"? Nosił go król Stanisław August Źródło: Screen / YouTube/ Defence24

Andrzej Duda może otrzymać wyjątkowy przedmiot. "Klejnot Rzeczypospolitej" nosili do tej pory królowie Polski i przedwojenni prezydenci. Teraz do tego grona dołączy także obecna głowa państwa. Senat podjął decyzję w tej sprawie.

Andrzej Duda dołączy do grona królów Polski i prezydentów z czasów dwudziestolecia międzywojennego? Niewykluczone. Pojawił się pomysł, by Klejnot Rzeczypospolitej, a więc Łańcuch Orderu Orła Białego, trafił do prezydenta w postaci wiernej kopii. Rozpatrzeniem wniosku w tej sprawie zajęła się senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

Andrzej Duda z Klejnotem Rzeczypospolitej? Rozpatrzono wniosek

Rozpatrywanie wniosku przez Komisję rozpoczęło się 7 sierpnia. Jej członkowie mieli podjąć decyzję, czy znowelizować ustawę o orderach i odznaczeniach. Na mocy takiej nowelizacji Łańcuch ponownie stałby się insygnium władzy prezydenckiej. Zmiany w przepisach zostałyby wprowadzone przed następnymi wyborami. To oznacza, że wybrany w przyszłym roku prezydent, po zaprzysiężeniu, założyłby na ramiona Łańcuch Orderu Orła Białego.

Portal WP poinformował, że propozycja została przyjęta jednogłośnie. Tym samym przeforsowano to, czego nie udało się w 1992 roku. Wówczas podobny wniosek przepadł w głosowaniu jednym głosem.

Wniosek zakładał także przekazanie prezydentowi wiernej kopii Łańcucha. Autor petycji zakładał, że przepisy zmienią się przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta. Prawdopodobnie nie uda się to w tej kadencji, jednak zgodnie z wieloma sondażami, Andrzej Duda ma szansę na kolejne zwycięstwo i zyskanie wyjątkowego przedmiotu. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Klejnot Rzeczypospolitej wraca do głowy państwa. Ma długą tradycję

Ostatnią osobą, która nosiła Łańcuch, był prezydent Ignacy Mościcki. W styczniu 1939 roku założył go na przyjęcie noworoczne, które odbyło się na Zamku Królewskim.

Dzisiaj grzeje: 1. 11-latek dokonał niewyobrażalnego odkrycia na plaży. Wyglądało to strasznie, ale skończyło się niesamowicie

2. Wydano ostrzeżenie dla klientów ING i mBanku! Możecie stracić pieniądze

Noszenie tego insygnium było przywilejem głowy państwa. Wprowadził je król August II Mocny w celu wyróżnienia króla, który był wielkim mistrzem Orderu Orła Białego. Najsłynniejszą wersję Łańcucha wykonał w XVIII wieku złotnik Joachim Friedrich Jacobson. Nosił ją Stanisław August Poniatowski. Obecnie Klejnot Rzeczypospolitej składa się z 24 emaliowanych ogniw, które przedstawiają Orła Białego, Najświętszą Maryję Pannę i monogram maryjny. Choć po wojnie nie przekazywano go prezydentom, to podczas przekazania insygniów orderowych prezydentom Lechowi Kaczyńskiemu i Bronisławowi Komorowskiemu, Łańcuch był eksponowany pośród innych znaków w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego. Teraz powróci jako oficjalne insygnium władzy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Gwiazda "Tańca z Gwiazdami" miała poważny wypadek drogowy! Trafiła do szpitala
  2. Uwielbiana aktorka znów walczy z rakiem: "Wolę nie wiedzieć, ile czasu mi zostało". Lekarze nie dają jej żadnych szans
  3. Pies zaczepia kota i szybko dostaje nauczkę, którą zapamięta na zawsze. Nagranie bawi do łez
  4. W fontannie na Śląsku dokonano strasznego odkrycia, o którym mówią już prawie wszystkie media w Polsce. Nie mieści się w głowie
  5. Syn Joanny przyszedł na ślub matki. Przez pewien szczegół weselnicy zmieszali go z błotem

Źródło: Wprost, WP

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News