Andrzej Duda przekazał tragiczną wiadomość. Nie żyje bohater naszych czasów

Andrzej Duda przekazał tragiczną wiadomość. Nie żyje bohater naszych czasów Źródło: .

Andrzej Duda przekazał złe wieści. Zmarł wielki Polak, którego prezydent RP określił mianem "bohatera naszych czasów". W lutym otrzymał ważne odznaczenie państwowe.

Andrzej Duda podał informacje o śmierci Karola Tendery, byłego więźnia obozu Auschwitz-Birkenau. Było o nim głośno, gdy pozwał niemiecką stację ZDF za skandaliczne określenie "polskie obozy zagłady". Senior zmarł w wieku 98 lat.

Zmarły walczył o zachowanie prawdy historycznej

Karol Tendera urodzony w 1921 roku w Krakowie trafił do obozu zagłady w Oświęcimiu jako zaledwie 22-latek. Rok później przeniesiono go do obozu Flossenburg w pobliżu Bawarii. Jako były więzień i świadek ludobójstwa, walczył z zakłamywaniem historii. Stanowczo sprzeciwiał się określeniu "polskie obozy śmierci", czego efektem była wygrana sprawa sądowa przeciwko niemieckiej stacji ZDF.

- Byłem w trzech obozach i we wszystkich wieszali, bili, katowali i palili Niemcy, nie Polacy. Nie wolno dać się zakrzyczeć, że to była pomyłka, ja tego nie zaakceptuję i nie zgadzam się na to. To świadome fałszowanie historii. Oczekuję od sądu, że postawi temu tamę, mam nadzieję, że takie publiczne przeprosiny i zakaz sądowy pomogą - mówił w trakcie trwania sprawy.

W 2016 roku krakowski sąd apelacyjny przyznał rację Tenderze, twierdząc, że niemiecka stacja dopuściła się nie tylko kłamstwa historycznego, ale też naruszenia dóbr historycznych byłego więźnia. W efekcie ZDF musiało opublikować na swojej stronie sprostowanie i przeprosiny na stronie internetowej stacji.

Andrzej Duda nazwał go "bohaterem naszych czasów". Jeszcze w tym roku przyznał mu odznaczenie

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Andrzej Duda w swoim Tweecie, w którym poinformował o śmierci Tendery, nazwał go "bohaterem naszych czasów". O uznaniu prezydenta dla byłego więźnia Auschwitz, świadczy to, że prezydent odznaczył go w lutym tego roku medalem stulecia niepodległości. 

Dzisiaj grzeje: 1. Dramat legendarnej polskiej aktorki. Miała urodę, sławę i bogactwo, ale nie mogła spełnić największego marzenia. Będziecie płakać 
 
2. Rozwiązała się wielka zagadka dot. obecności tajemniczej Ewy na motorówce Staraka. Prokuratura podała informacje

Karol Tendera był autorem książki "Polacy i Żydzi w KL Auschwitz 1940-1945". Starał się o zachowanie pamięci o nazistowskich zbrodniach, był niejednokrotnie zapraszany na spotkania historyczne, jako świadek ludobójstwa z okresu II wojny światowej. Współpracował również z fundacją Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tysiące Polaków odciętych od 500 plus. Ty także możesz mieć problem
  2. Uwielbiana bohaterka serialu ''Na dobre i na złe'' rezygnuje z pracy na planie. Fani są załamani
  3. Dwa wielkie psy rzuciły się na 8-latkę i jej maleńką suczkę. Nagle zza dziecka wybiegł ogromny rottweiler
  4. Dominika Gwit założyła bardzo dopasowaną suknię. Fani przetarli oczy z wrażenia i wydali jednoznaczny werdykt
  5. Katarzyna Figura przyznała się do choroby. Smutne i szczere wyznanie

Źródło: TVN

Następny artykuł