Obietnice PiS ws. natychmiastowych alimentów to niewypał? Samotni rodzice nie mają aktualnie na co liczyć

Obietnice PiS ws. natychmiastowych alimentów to niewypał? Samotni rodzice nie mają aktualnie na co liczyć Źródło: Pixabay/kropekk_pl

Alimenty natychmiastowe mają być jednym z ważniejszych argumentów PiS w zbliżającej się kampanii wyborczej. Niezależnie od tego czy uda się je wprowadzić przed końcem kadencji, niewątpliwie mogą okazać się kluczowym czynnikiem działającym na humory społeczne. Okazuje się, że ustawa ma wiele problemów natury prawnej.

Alimenty natychmiastowe w teorii mają ułatwić rodzicom wychowującym dzieci, szybsze ściągnięcie potrzebnych do życia środków. Jak jednak stwierdza ekspert - ustawa jest jedynie "mydleniem oczu", bo w rzeczywistości rodzice i tak potrzebnych pieniędzy mogą nie zobaczyć.

Alimenty natychmiastowe miały być bronią w walce ze zwlekającymi "alimenciarzami"

W Polsce jest duży problem ze ściąganiem długów alimentacyjnych. Sprawy o ich wypłaty ciągną się latami, a samotni rodzice mają problemy z utrzymaniem swoich dzieci. Nawet jeśli w końcu dowiodą swojej racji, to do tego czasu często popadają w długi, które trzeba później spłacać z nawiązką. Ustawa o alimentach natychmiastowych miała ukrócić zwlekających ze spłatą "alimenciarzy".

W teorii złożenie wniosku o alimenty natychmiastowe miało być proste i dzięki jedynie dwóm tygodniom na rozpatrzenie, powinny gwarantować samotnym rodzicom szybkie wsparcie finansowe. Na jedno dziecko miały wynosić 496 zł, na dwójkę 450 zł i 303 na większą ilość. Ich otrzymanie miało też nie wykluczać dostania "tradycyjnych" alimentów. Okazuje się, że w rzeczywistości nie jest tak łatwo.

Alimenty natychmiastowe mogą nie okazać się dostatecznie skuteczne

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Aby jednak je uzyskać - należy złożyć oświadczenie majątkowe, oświadczenie o liczbie dzieci oraz wskazanie, że drugi rodzic nie dokłada do utrzymania potomstwa. W przypadku błędu w oświadczenia można ponieść odpowiedzialność karną. Jak jednak zauważa Joanna Parafianowicz, adwokat i autorka prawniczego bloga - problem w tym, że podobne zasady są w przypadku otrzymywania "zwykłych" alimentów.

Dzisiaj grzeje: 1. TVN podjął nagłą decyzję. Wszystko przez śmierć Piotra Staraka
2. List z ZUS. Pod żadnym pozorem nie wyrzucaj go!

Jak twierdzi Parafianowicz, rząd podchodzi do problemu niewypłacanych alimentów od niewłaściwej strony. Ponadto takie "rozwiązanie" będzie bardziej figurantem na liście "sukcesów politycznych" niż faktyczną zmianą dla samotnych rodziców. Najbardziej samotnym rodzicem szkodzą osoby, które uchylają się od płacenia alimentów, a nie same wyroki - i to właśnie takie praktyki należy ukrócić, żeby faktycznie poprawić sytuację dzieci.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nowe, wstrząsające doniesienia na temat Piotra Woźniaka-Staraka. „Znaleziono w śrubie motorówki ludzkie włosy”
  2. Nie żyje legenda TVP. Ostatni post jaki opublikował brzmi: "W szpitalu. Połamany, zaraz będą mnie rżnąć"
  3. Mieszkańcy widzieli to na własne oczy. Kobieta uczestnicząca w wypadku ze Starakiem w otoczeniu barczystych mężczyzn
  4. Nie zdążyła uciec. Usłyszała ciężkie kroki i w jednej chwili jej wakacje dobiegły końca
  5. Jeśli mężczyzna, którego kochasz ma tę cechę powinnaś za niego wyjść. Te 3 znaki zodiaku to najlepsi mężowie

Źródło: Rzeczpospolita

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News