Agata Duda jako pierwsza dama do tej pory nie otrzymywała żadnego wynagrodzenia. Obowiązywał ją również zakaz pracy w swoim zawodzie, choć z wykształcenia jest germanistką. Teraz wprowadzone mają zostać zmiany – za swoje stanowisko kobieta będzie otrzymywać odpowiednią pensję. 

Agata Duda przed tym, jak została pierwszą damą, była nauczycielką języka niemieckiego. Po zajęciu stanowiska prezydenta przez Andrzeja Dudę nie mogła jednak kontynuować swojej kariery w oświacie, bowiem w naszym kraju małżonka głowy państwa ma zakaz pracy w swoim zawodzie, nie ma wynagrodzenia ani opieki ZUS.

Od dawna trwają prace nad projektami, zgodnie z którymi kobiecie należałaby się odpowiednia pensja i przywileje, jednak każde dotychczasowe wspomnienie o tym wywoływało gwałtowne sprzeciwy opozycji oraz obywateli. Jak się okazuje, teraz wszystko może ulec zmianie.

Agata Duda dostanie wynagrodzenie?

PiS nie raz próbował już wprowadzić nowe ustawy, zgodnie z którymi Agata Duda miałaby otrzymywać odpowiednią pensję. Stawka według projektu zależeć by miała od wynagrodzenia prezydenta – stanowiłaby dokładnie 55% jego wysokości. Projekt jednak wycofany został w ten sam dzień, w którym się pojawił. Wzbudził ogromne kontrowersje i sprzeciw Polaków.

Teraz okazuje się, że sprawa wcale nie jest przesądzona. Mateusz Morawiecki w ostatniej rozmowie z „Super Expressem” stwierdził, że Agata Duda – podobnie jak inne pierwsze damy – „dla męża i by służyć Polsce, zrezygnowała ze swojej pracy”.

– Dlatego jestem za tym, by Pierwsza Dama otrzymywała wynagrodzenie – podsumował szef rządu.

Jego zdaniem rola Agaty Dudy to „w gruncie rzeczy praca na pełen etat”, za który należy się odpowiednia zapłata. Jak na razie nie doszło do żadnych oficjalnych ustaleń ani wprowadzenia zmian w życie, jednak słowa te mogą je zapowiadać.

Jak zarabiają pierwsze damy na świecie?

Jak się okazuje, brak pensji Agaty Dudy wcale nie jest sytuacją na świecie wyjątkową. Michelle Obama bardzo aktywnie walczyła o pensję dla pierwszej damy, jednak niestety bez skutku – jej mąż otrzymywał rocznie 400 tys. dolarów plus dodatki, ona natomiast zmuszona została do rezygnacji ze stanowiska w zarządzie szpitali uniwersytetu chicagowskiego, gdzie zarabiała 274 tys. rocznie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Polskie Pierwsze Damy. Wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć!

Dla porównania, pierwsza dama Kenii zarabia 8 tys. dolarów miesięcznie, a trwały tam nawet prace nad projektem wprowadzającym wynagrodzenie również dla żon premiera oraz wiceprezydenta. Nie doszły one jednak do skutku. Zdarzają się również wyjątki dotyczące zakazu pracy dla żony prezydenta – Valerie Trerweiler pełniąca do 2014 roku funkcję pierwszej damy Francji nie zrezygnowała z pracy dziennikarki tygodnika „Paris Match”, a żona Nicolasa Sarkozy’ego nie dość, że występowała ciągle jako piosenkarka, to jeszcze zagrała swoją pierwszą rolę w filmie „O północy w Paryżu”.

Kliknij po więcej, na pewno cię zaciekawi

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Kaczyński wreszcie się przyznał!? Zdradził jak lubi, gdy się go nazywa
  2. Kaczyński przeszedł samego siebie. Co się z nim dzieje?
  3. Kwaśniewski nie chce być szantażowany. Nie wytrzymał, ma dość
  4. Jakie spodnie wybrać do figury Klepsydry? Wysoki stan jest dla ciebie!
  5. SKATOWANY PIES, KOT WYRZUCONY PRZEZ OKNO, CZYLI DLACZEGO TUTAJ JEST TYLE OKRUCIEŃSTWA

Agata Duda ma swoje sekrety. 10 faktów z jej życia, którymi się nie chwali [ZDJĘCIA]

ŹRÓDŁOwpolityce.pl

Redaktor, recenzent, copywriter.