PiS stoi za największą aferą po 1989 roku? Były prokurator ujawnia

PiS stoi za największą aferą po 1989 roku? Były prokurator ujawnia

Afera KNF to problem wizerunkowy rządu Zjednoczonej Prawicy. Śmiało można określić ją najpoważniejszym problemem dotychczasowych 3 lat rządów tej formacji. Takie zdanie podziela prokurator krajowy za pierwszych rządów PiS, który wystawia drastyczną opinię działaniom aktualnej prokuratury i jej szefowi, Zbigniewowi Ziobro.

Afera KNF wypłynęła do opinii publicznej za sprawą opublikowania przez "Gazetę Wyborczą" nagrania rozmowy Leszka Czarneckiego z Markiem Ch., szefem Komisji Nadzoru Finansowego. Ten drugi szybko pożegnał się ze swoim stanowiskiem, a PiS chwali się szybkością działania służb państwowych, jednak opozycja i środowiska z nią kojarzone wskazują, że zatrzymanie Marka Ch. to niewystarczające działanie.

Afera KNF i zarzuty korupcji w tle

W opinii Janusza Kaczmarka, prawnika, adwokata i byłego ministra spraw wewnętrznych w 2007 roku, afera KNF może być największą w Polsce po 1989 r. Były prokurator krajowy w wywiadzie dla NaTemat.pl nie chciał co prawda oceniać sprawy pod kątem politycznym, ale podkreślił, że jej skala jest bardzo poważna, gdyż mamy w niej styk państwa, biznesu i polityki, a także wielkie pieniądze, które pomagają załatwić niejasne interesy. DALSZY CIĄG ARTYKUŁU POD GALERIĄ Aktualne działania prokuratury zdaniem Kaczmarka są niewłaściwe i nie prowadzą do jak najszybszego wyjaśnienia afery. - Prokuratura zakwalifikowała propozycję korupcyjną Marka Ch. jako przestępstwo przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego, w tym wypadku urzędnika państwowego, jakim jest szef KNF. To ja się pytam, do jakiej kwoty urzędnik państwowy może żądać łapówki, żeby nie było to przekroczenie uprawnień, a od jakiej będzie to przekroczenie? Tak tę kwalifikację można łatwo ośmieszyć. Kaczmarek podkreślił także, że nie wierzy w szczerą chęć prokuratury do wyjaśnienia afery, bo na jej czele stoi polityk, w którego interesie politycznym jest wyciszenie sprawy. Zdaniem byłego ministra spraw wewnętrznych afera KNF spełnia wszelkie warunki do powołania w sprawie jej wyjaśnienia komisji śledczej.

"Kompletny brak zrozumienia pełnionej funkcji"

Wyjątkowo krytycznie ocenił Kaczmarek aktualnego ministra sprawiedliwości, a zarazem prokuratora generalnego, czyli Zbigniewa Ziobrę. Wskazał, że jego słowa o pobiciu Wojciecha Kwaśniaka były niedopuszczalne. Ziobro stwierdził, że zamach na życie Kwaśniaka był możliwy przez rozzuchwalenie przestępców działaniami ówczesnej KNF. - To są skandaliczne wypowiedzi i nie powinny mieć miejsca. To są wypowiedzi, które mają charakter ocenny i stygmatyzują osoby, które odniosły poważne obrażenia. Obrażenia związane z ich pracą, z nadzorem nad SKOKami - ocenił Kaczmarek. ZOBACZ TAKŻE
  1. Będzie nowy program „plus”! Wiemy kto dostanie pieniądze.
  2. Jarosław Kaczyński: Rodzina prezesa PiS skrywa tajemnice
  3. Tragiczne wiadomości dla Kaczyńskiego. Rydzyk zaczął go niszczyć
  4. Znaki zodiaku, które mają najlepsze maniery. Potrafisz się dobrze zachować?
  5. Znaki zodiaku i ich najpiękniejsze partie ciała. Co masz w sobie niezwykłego?
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News