Absurdalna zmiana w prawie. Kobiety w ciąży i niepełnosprawni trafią na bruk

Absurdalna zmiana w prawie. Kobiety w ciąży i niepełnosprawni trafią na bruk Źródło: źródło: kidspot.com.au, tapnewswire.com

Lata 90. były pod tym względem istnym dzikim zachodem. Eksmitowano często, kogo chciano i kiedy chciano. Ludzie tacy często trafiali na bruk, bo nie mieli gdzie się podziać, a żadne prawo ich nie chroniło. Choć w późniejszym czasie to zmieniono, okazuje się, że rząd PiS już pracuje nad powrotem do koszmaru lokatorów.

Prawa lokatorów to dzieło początku ubiegłego dziesięciolecia. Wtedy to określono, że osoby takie jak kobiety w ciąży, niepełnosprawni, emeryci, renciści czy obłożnie chorzy po eksmitowaniu muszą otrzymać mieszkanie socjalne. Było to wyciągnięcie ręki do najbardziej potrzebujących w społeczeństwie.

Prawo było nie w smak organizacjom zrzeszającym właścicieli lokali. Ucieszyć mogą się jednak na wieść, że rząd PiS pracuje właśnie nad projektem nowelizacji praw lokatorów. Władze naszego kraju starają się znaleźć odpowiedź na "problem niskiego stopnia zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych".

 - To próba rozwiązania poważnego problemu społecznego, jakim jest niski stopień zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób realnie najuboższych wynikający z małej elastyczności w gospodarowaniu publicznym zasobem mieszkaniowym - czytamy w projekcie nowelizacji.

Choć idea wynikająca z powyższych słów może wydawać się słuszna, zapowiada się na to, że nie obędzie się bez ofiar. Tymi natomiast mają stać się ci, których prawo o ochronie lokatorów miało dotąd w opiece. Chodzi właśnie o ciężarne kobiety czy obłożnie chorych.

Z projektu ustawy wynika, że lokatorzy szczególnie chronieni nie mają już co liczyć na otrzymanie mieszkania socjalnego po eksmisji. Jeżeli nowelizacja wejdzie w życie, po eksmitowaniu takiej osoby ta trafi najpierw na pół roku do "pomieszczenia tymczasowego". W wypadku, gdy w tym czasie nie znajdzie żadnego nowego lokum, po 6 miesiącach wyeksmitowany trafi na bruk i nie ważne czy jest emerytem, rencistą czy jest kobietą w ciąży.

Właściciele lokali już zacierają ręce. Burzą się z kolei organizacje chroniące prawa lokatorów. Te sprzeciwiają się całkowicie nowelizacji i wskazują, że jej ustalenia kłócą się z artykułami polskiej konstytucji, które chronią niepełnosprawnych i matki.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News