ABSURD! Uwaga, dostaniesz mandat za chodzenie i jednoczesne...

ABSURD! Uwaga, dostaniesz mandat za chodzenie i jednoczesne...

Polska jest krajem absurdu. To, o co wniosła Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wprawia w szok. Pojawiają się opinie, że żądania KRBRD znajdują swoje uzasadnienie w codziennej rzeczywistości, jednak sprawa jest o tyle kontrowersyjna, że budzi wiele burzliwych dyskusji. 

"Nie odchodź. Żyj!" to kampania społeczna z inicjatywy KRBRD, która kierowana jest głównie do pieszych, ale również i kierowców. Organizatorzy apelują, by zachować bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. ZOBACZ TAKŻE: Masz to w aucie? Dostaniesz 500 zł mandatu

Piesi najczęściej giną w wypadkach samochodowych

Od wielu lat ponad 33% z liczby śmiertelnych ofiar wypadków komunikacyjnych to piesi. Według statystyk z roku 2016 spośród 3026 osób, które zmarły w wypadkach drogowych aż 859 z nich to byli właśnie piesi. Niestety bezmyślne zachowania osób poruszających się pieszo to codzienność we wszystkich miastach, a zwłaszcza tych dużych. Ludzie nie rozglądają się na boki, zanim wejdą na wejście, często przy tym słuchają też muzyki, przez co nie zauważają nacierającego na nich pojazdu.

Mandat za używanie telefonu

Kampania KRBRD zwraca uwagę na lekkomyślne zachowania ludzi poruszających się pieszo. Rozmawiają przez telefon, piszą wiadomości, korzystają z serwisów społecznościowych chodząc. Zajęcie to pochłania ich do tego stopnia, że nie są w stanie zauważyć nadciągającego zagrożenia. Niestety używanie telefonu na przejściach dla pieszych to plaga naszych czasów. Do tej pory nikogo nie ukarano mandatem za chodzenie po ulicy i używanie telefonu. Jednak jakiś czas temu w mediach zawrzało.

Używanie komórki i chodzenie? Nielegalne

Rząd wziął się do pracy i rozpoczęły się prace do poprawek do kilku ustaw. Władze państwa chcą, by używanie telefonu komórkowego na przejściach dla pieszych było uznawane za wykroczenie i karane mandatem. Wprowadzenie takiego przepisu, znacząco zasiliłoby państwowy budżet. Mimo wszystko na przejściach dla pieszych należy zachować szczególną ostrożność, nawet wtedy, kiedy mamy pierwszeństwo. Warto pamiętać, że cmentarze są pełne osób, które miały pierwszeństwo. ZOBACZ TAKŻE: Tych mandatów NIE MUSISZ płacić! Przeczytaj i nie trać pieniędzy Następny artykuł