Abp Jędraszewski wygłosił kazanie o aborcji
Flickr/Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe
Irmina Jach - 7 Stycznia 2021

Abp Jędraszewski podczas kazania grzmiał o aborcji. Wierni zamarli, kontrowersyjne słowa obiegły media

Abp Jędrzejewski podczas nabożeństwa z okazji święta Objawienia Pańskiego wygłosił kontrowersyjne kazanie na temat aborcji. Wierni zamarli słysząc jego słowa. To nie pierwszy raz, kiedy odnosił się do spraw politycznych i społecznych.

Abp Jędraszewski zbulwersował wiernych zgromadzonych w katedrze na Wawelu podczas wczorajszej mszy. Metropolita mówił o „oportunistach, ludziach żyjących w okowach politycznej poprawności i tak zwanej tolerancji, ludziach gotowych walczyć o prawa dla zwierząt, ale nie o prawa dla poczętego już i żyjącego dziecka”.

Abp Jędraszewski wygłosił kazanie o aborcji

- Ludzie chcą proponować referenda w sprawie legalności aborcji, ale przecież w sprawach tak wielkich i świętych, jakimi jest zwłaszcza ludzkie życie, nie wolno tworzyć referendów, tak samo, jak się referendów nie urządza w sprawie czy dwa i dwa jest cztery. [...] Zwykły rozum mówi - w tych sprawach się nie dyskutuje i nie większość ma decydować, większość w sensie demokratycznym, czy ktoś może żyć, czy nie- mówił abp Jędraszewski.

- Każde życie ludzkie zaczyna się w chwili poczęcia, to wtedy mamy już do czynienia z człowiekiem, który - jeśli pozwolimy - będzie się rozwijał, będzie wrastał - dodał metropolita krakowski.

Zdaniem arcybiskupa ludzie nierzadko w nieplanowanym „dziecku widzą dla siebie śmiertelne zagrożenie”. Taki egoizm - jak przekazał - może okazać się tragiczny w skutkach, gdyż prowadzi do eliminowania z życia elementów, na które kobiety zapatrują się negatywnie.

Śmierć spadła jak grom, nie żyje zasłużony działacz „Solidarności”. Odszedł tuż przed urodzinamiŚmierć spadła jak grom, nie żyje zasłużony działacz „Solidarności”. Odszedł tuż przed urodzinamiCzytaj dalej

- Dlatego uważają, że to dziecko nie powinno dalej istnieć i określają w różny sposób to, co jest już i co tworzy się w łonie matek, by nie powiedzieć: to już jest dziecko. Zapatrzenie się we własne „ja”, w tak zwaną samorealizację, to sprawia, że wszystko, co temu „ja” zagraża, jawi się jako wróg, którego trzeba usunąć z przestrzeni własnego życia - mówił abp Jędraszewski.

To nie pierwszy raz, kiedy duchowny demonizuje działania Ogólnopolskiego Strajku Kobiet i określa je jako „odrzucenie natury kobiety”. Ksiądz, który zasłynął z pogardy do mniejszości seksualnych, regularnie szokuje wiernych swoimi kazaniami.

Abp Jędraszewski w swoich wypowiedziach pomija ryzyko, z jakim mierzą się kobiety, które decydują się na donoszenie zagrożonej ciąży. Podobnie jak politycy partii rządzącej, skupia się na ochronie praw nienarodzonych dzieci, nierzadko oskarżając ich matki o chęć popełnienia morderstwa.

- Słowna przemoc zwracała się przeciwko nienarodzonym jeszcze dzieciom i przeciwko tym, którzy odważyli się bronić ich życia. Demonstrujący domagali się dla siebie prawa do zabijania całkowicie niewinnych i bezbronnych istot - grzmiał metropolita.

Co myślicie o wypowiedziach abp Jędraszewskiego? Uważacie, że kapłan ma prawo stawiać się w roli kobiet cierpiących z powodu nieprawidłowo rozwijającej się ciąży i mówić im, jak powinny postępować w tej tragicznej sytuacji?

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Obrazy PikioNiewiarygodne, w jakich warunkach mieszka Zenek Martyniuk. Widok jego domu wyzwala skrajne reakcjeCzytaj dalej

Źródło: Radio Zet

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News