Do niewiarygodnego skoku zysku doszło w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Za czasów poprzedniej władzy osiągała ona wielomilionowe straty

Spółka zyskała w I kwartale obecnego roku aż 863 miliony złotych. Dane mogą zaskakiwać, ponieważ w I kwartale poprzedniego roku spółka miała aż 59,5 miliona złotych straty.

Jak zauważają eksperci strata z 2016 roku i tak nie była najgorsza, gdyż jeszcze w 2015 w analogicznym okresie wynosiła ona aż 198 milionów. Za sukcesem spółki stać ma nowy zarząd pod wodzą Tomasza Gawlika.

Władze miały zmienić się niedługo po zwycięstwie PiS w wyborach parlamentarnych. Jakby sam fakt wyjątkowego wzrostu zysku nie był zaskakujący, to na dodatek został on osiągnięty mimo wyprodukowania aż o 300 tysięcy ton węgla mniej niż w ubiegłym roku.

Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że za sukcesem może kryć się także wzrost cen węgla i koksu wynikający z globalnej produkcji stali oraz przekazanie kopalni węgla kamiennego Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu z powodu jej nierentowności. Spowodowało to napływ nowych pracowników oraz maszyn, co również mogło mieć niebagatelny wpływ na finansowe wyniki Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

...

Zobacz również