750 tys. ludzi wyszło właśnie na ulice! Chcą dymisji rządu, albo...

750 tys. ludzi wyszło właśnie na ulice! Chcą dymisji rządu, albo... Źródło:

Sceny takie jak te, które właśnie obserwujemy, zapisują się na kartach historii dużą czcionką. To dzieje się właśnie teraz. Dziesiątki tysięcy ludzi wyszły dziś na ulicę z jednym, wspólnym postulatem na ustach - domagają się dymisji hiszpańskiego rządu, albo... pełnego uznania niepodległości.

Niesamowite sceny rozegrały się dziś w Barcelonie. Dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulicę, aby świętować niepodległość rejonu, o którego secesję walczą od kilku tygodni. Postawili jeden warunek - albo chcą pełnej akceptacji swojej niepodległości przez hiszpański rząd, albo jego dymisji.

Zapierające dech w piersiach sceny

Media społecznościowe zostały dziś zalane dziesiątkami nagrań i zdjęć z Barcelony i innych rejonów Hiszpanii. Katalończycy dumnie dzierżyli flagi swojego regionu i transparenty, wyrażające chęć uniezależnienia się od rządu w Madrycie. Protestujący żądają również uwolnienia aresztowanych przez służby, najwyższych katalońskich urzędników państwowych.

Historyczne wydarzenia

Niepodległościowe tendencje Katalończyków eskalowały kilka tygodni temu. 27 października region ogłosił niepodległość. Rząd w Madrycie uznał poprzedzające deklarację niepodległości referendum za nielegalne. W ciągu ostatnich dni doszło do aresztowań dziesiątek wysokich, katalońskich urzędników. Według szacunków policji w dzisiejszych protestach udział brało 750 tys osób. źródło: theguardian.com Następny artykuł