60. Krakowski Festiwal Filmowy właśnie ruszył

60. Krakowski Festiwal Filmowy właśnie ruszył Źródło: Pixabay

Właśnie rozpoczął się 60. Krakowski Festiwal Filmowy. Tegoroczna, jubileuszowa edycja jest wyjątkowa. Po raz pierwszy festiwal odbędzie się wyłącznie on-line. Widzowie Festiwalu będą mieli okazję zapoznać się z blisko dwiema setkami filmów.

60. Krakowski Festiwal Filmowy otworzył w niedzielę, 31 maja, film Pawła Ferdka "Pollywood". Jest to opowieść o podróży do USA śladami założycieli Hollywood - Samuela Goldwyna, Luisa B. Mayera, czy braci Warner.

Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczna, jubilieuszowa, edycja festiwalu odbywa się całkowicie on-line. Filmy są dostępne na stronie wydarzenia. Nie jest to jednak wideo na życzenie, projekcje odbywają się zgodnie z programem festiwalu. Zaplanowane spotkania z twórcami będą transmitowane w mediach społecznościowych.

"Ten festiwal jest szczególny, bo jubileuszowy, ale nie będzie sześćdziesięciu tortów przy pobliskim skwerze Andrzeja Wajdy, nie będzie toastów ani koncertu w Teatrze im. Juliusza Słowackiego, ale będzie piękny program, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie sześć miesięcy" - powiedział podczas ceremonii otwarcia dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Krzysztof Gierat.

Prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, zaznaczył, że krakowski Festiwal jest wydarzeniem, które nie potrzebuje żadnej rekomendacji.

Krakowski Festiwal Filmowy to spacery po mieście... on-line

"To nie tylko jeden z najstarszych, ale też najważniejszych i najlepszych festiwali tego typu na świecie. To miejsce debiutu wielu wybitnych reżyserów. To historia polskiego dokumentu, to coś, co śmiało można nazwać ikoną polskiego filmu" dodał włodarz miasta.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ

Tegoroczna edycja skupia się na duńskiej kinematografii, w ramach specjalnej festiwalowej sekcji "Fokus na Danię" zaprezentowane zostaną krótkometrażowe filmy oraz dokumenty z tego właśnie kraju. Ponadto widzowie będą mogli zapoznać się z duńskimi filmami dla dzieci i młodzieży. Starsi odbiorcy z kolei będą mogli wybrać spośród kina studenckiego.

Nagrodę Smoka Smoków  otrzyma Peter Forgacs, węgierski dokumentalista i artysta multimedialny. Nagroda będzie przyznana we wtorek, 2 czerwca.

Jan Komasa, reżyser "Bożego Ciała", które było nominowane do Oscara został przewodniczącym Międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowego. Jeżeli zaś chodzi o Międzynarodowy Konkurs DocFilmMusic, to głownym oceniającym  jest Stephen Nomura Schible, współproducent nagrodzonego Oscarem dziłe "Między słowami" Sofii Coppoli. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w sobotę, 6 czerwca.

Przewodniczącym jury Międzynarodowego Konkursu Dokumentalnego został Łukasz Żal, który był dwukrotnie nominowany do Oscara - za "Idę" i "Zimną wojnę" Pawła Pawlikowskiego. Najlepsze filmy rodzimych twórców w Konkursie Polskim wybierze zaś jury, którego pracą pokieruje Magdalena Łazarkiewicz.

Dzisiaj grzeje: 1. Śmiali się z niego, gdy pojawił się na scenie. Kiedy zaczął swój występ, nie byli w stanie powstrzymać łez

2. Nie żyje Anna Luboń. Tragiczna wiadomość obiegła całą Polskę

Krakowski Festiwal Filmowy skupia artystów z całego świata. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, odbędzie się całkowicie internetowo. Ponad 150 organizatorów filmowych festiwali z całego świata będzie miało możliwość wybrać się na wirtualny spacer po Krakowie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Od dzisiaj MEN wprowadza nowe zmiany. Co czeka uczniów szkołach?
  2. Straszna choroba zaatakowała znanego polskiego piłkarza. Zawodnik czeka na przeszczep
  3. Uwaga, przygotujcie się na kontrolę. Kara może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych
  4. Media przemilczały całą sprawę. Nie żyje Bronisław Liberda
  5. Brzuch 16-latki nie przestawał rosnąć. Kiedy lekarze dowiedzieli się, co jest w środku, podjęli pilną decyzję
  6. Afera, pani Dominika kupiła mięso w Biedronce. Odkryła niesmaczną prawdę i zrobiła zdjęcie, żeby nagłośnić skandal

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News