Najmniejsi zapłacą za 500+ i emerytury. Jeśli obleją rządowy test

Najmniejsi zapłacą za 500+ i emerytury. Jeśli obleją rządowy test Źródło: Pixabay/BeatriceBB

500 plus na każde dziecko jest sztandarową obietnicą Prawa i Sprawiedliwości przed zbliżającymi się wyborami. Wiele osób jednak zadaje sobie pytanie: "skoro budżet się nie spina to kto za to zapłaci?" Odpowiedź nie zadowoli wszystkich.

500 plus na każde dziecko, w połączeniu z programem "emerytura plus" oraz "mama plus" stanowią ogromny wydatek dla budżetu państwa. Jednak przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości zapewniają, że pieniądze na pewno się znajdą. Został już nawet opracowany specjalny plan finansowy, który z pewnością nie spodoba się przedsiębiorcom.

Tak zwany "Wieloletni Plan Finansowy" stworzony przez Ministerstwo Finansów obejmuje wprowadzenie tak zwanego "testu przedsiębiorcy". Osoby samozatrudnione, które go nie zdadzą będą miały obowiązek sfinansowania niemal piętnastu seniorom trzynastej emerytury lub świadczenia 500 plus dla trzydziestu rodzin.

500 plus i trzynasta emerytura będą sfinansowane z kiszeni przedsiębiorców?

Kolejny kontrowersyjny pomysł resortu finansów wprawił w osłupienie polskie społeczeństwo. Choć nie brakuje jego zwolenników i trudno powiedzieć, by nie było w nim dobrych stron, znaczna część obywateli patrzy na niego zupełnie inaczej. Pojawiają się zarzuty, iż jest to kolejna próba dofinansowania budżetu państwa z kieszeni przedsiębiorców, którzy i tak płacą już ogromne podatki.

Resort spodziewa się w związku z proponowanymi zmianami ponad 200 milionów wpływu z podatków od największych korporacji jak Google czy Facebook, zaś aż ponad miliard od pozostałych przedsiębiorców, którzy obleją test. Będzie miał on na celu odróżnienie osób rzeczywiście prowadzących działalność gospodarczą od tych, którzy są jedynie "pracownikami siłą wepchniętymi do biznesu". Ma to także ukrócić omijanie podatków przez znaczną część firm.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Póki co nie wiadomo jednak, jak miałby taki test wyglądać i kto miałby go przeprowadzać. Jest to pomysł wstępny, a już teraz pojawiają się głosy sprzeciwu nawet ze strony członków klubu PiS.

Wiele osób wskazuje, że ten pomysł nie może się udać. Przedsiębiorcy, będąc już i tak w trudnej sytuacji najprawdopodobniej będą uciekać z rejestracją firmy za granicę, co odbije się podwójnie źle na budżecie. Ponadto mogą również w związku z tym podwyższać ceny produktów, co koniec końców sprowadzi się do tego, że za świadczenia 500 plus i trzynaste emerytury zapłacą osoby najbiedniejsze, które te świadczenia pobierają.

ZOBACZ TAKŻE

  1. Antek Królikowski pokazał dziewczynę! Kim jest piękna Kasia?
  2. Marzena Rogalska z partnerem! Gwiazda TVP PIERWSZY raz pokazała ukochanego
  3. Z ostatniej chwili: Rząd przedłuży rok szkolny. Będzie "ustawa maturalna"
  4. Rzekoma ofiara Bieniuka przerywa milczenie ws. gwałtu. Niejednemu odbierze mowę
  5. Wczoraj zmarł legendarny aktor kultowych seriali TVP. Na jaw wychodzą smutne kulisy jego ostatnich lat życia
  6. Były mąż Kaczyńskiej po latach ujawnia kulisy identyfikacji ciała Marii Kaczyńskiej. Porażające

źródło: Money

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News