PiS nie ma już wyboru. Zrezygnuje z 500 plus i da nowe świadczenie?

PiS nie ma już wyboru. Zrezygnuje z 500 plus i da nowe świadczenie?

500 plus stało się jedną z najważniejszych kart przetargowych polityków Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych 2015. Przedstawiciele innych ugrupowań doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego chętnie proponują wyborcom swoje wersje poszczególnych programów socjalnych. Jak przewidują eksperci, może to zmusić obóz rządzący do wprowadzenia w życie nowej, odświeżonej wersji głośnego projektu.

500 plus trafia obecnie do tysięcy polskich rodzin, które spełniają ustawowo wyznaczone wymagania. Z powodu rosnącej inflacji w mediach coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że świadczenie powinno zostać podniesione, aby odpowiadało takim samym potrzebom domostw, jak jeszcze 3 lata temu.

500 plus czy 1000 plus? PSL ma nowy plan

Co ciekawe, na pomysł związany z ewentualnymi zmianami w polskiej polityce socjalnej wpadli przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przed wyborami samorządowymi 2018, które zbliżają się już wielkimi krokami, zaproponowali program "M@ma i T@ta", skierowany przede wszystkim do młodych rodziców. - Umożliwimy matkom i ojcom łączenie pracy z opieką nad dzieckiem w pierwszych latach życia dziecka. Prawnie zagwarantujemy pracę na pół etatu po urlopie rodzicielskim przez 24 miesiące. Przez ten czas otrzymywać będą dodatkowo 1 tys. zł miesięcznie niezależnie od formy zatrudnienia - poinformowało szefostwo PSL na stronie internetowej ugrupowania. Jak więc twierdzą specjaliści, tego typu naciski ze strony innych partii mogą skłonić posłów PiS do podwyższenia kwot wypłacanych polskim rodzinom. Przypomnijmy bowiem, że podobne do kierownictwa PLS stanowisko zajął także Grzegorz Schetyna, który twierdził, iż to PO jest najlepszym gwarantem utrzymania 500 plus w przyszłości. Aby nie stracić elektoratu, Jarosław Kaczyński oraz jego współpracownicy będą musieli prawdopodobnie zdecydować się na zmiany, których zwolenników wewnątrz obozu władzy nie brakuje.

Posłowie PiS o 1000 plus

- Te pieniądze zżera dziś trochę inflacja, więc musimy pójść dalej i zaproponować 1000 plus. Sądzę, że jest to możliwe i całkiem realne - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" anonimowy polityk PiS, którego poparł także poseł Janusz Szewczak. - To bardzo dobry pomysł. Trzeba wspierać polskie rodziny - stwierdził polityk pytany o ewentualne dwukrotne podwyższenie wypłacanego świadczenia socjalnego dla rodzin.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Zapędy partyjnych kolegów studzi jednak na razie minister Elżbieta Rafalska. Bardzo stanowczo wypowiedziała się na temat ich pomysłów, co nie spodobało się jednak wielu obywatelom, będących jednocześnie beneficjentami 500 plus. - W związku z pojawiającymi w mediach informacjami dot. zwiększenia wysokości świadczenia wychowawczego informuję, że nie trwają żadne prace dotyczące zmian wysokości świadczenia przyznawanego w ramach programu Rodzina 500 plus - stwierdziła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej.Najlepsze newsy dnia:

  1. Mieszkasz w bloku? Czekają cię absurdalne podwyżki opłat
  2. „Dajecie darmozjadom 500 plus żeby się ku*wa rozmnażali”. Nergal ostro do rządu PiS
  3. Wracamy do średniowiecza? Absurdalny projekt przechodzi przez Sejm
  4. To nie żart! Ceny prądu wzrosną o 70%, wiemy kiedy
Następny artykuł