500 plus nie będzie takie jak dawniej? Polacy się buntują

500 plus nie będzie takie jak dawniej? Polacy się buntują Źródło: Fot. Wikipedia

500 plus jest jednym z głównych czynników, które zadecydowały o tym, że PiS przejął władzę w Polsce. Obietnica dodatkowych pieniędzy na dzieci przekonała duże grono Polaków, którzy w dniu wyborów wybrali się do urn. Okazuje się jednak, że nie wszystkim rodzicom pasuje to, jak program wygląda. Zaczynają się bunty. 

500 plus bez wątpienia poprawiło komfort życia wielu polskich rodzin. Pomimo to, że program przy okazji nadszarpnął też mocno budżet państwa, obywatelom dalej nie podobają się warunki przyznawania pieniędzy i chcą, aby wypłacać ich jeszcze więcej. Czy czeka nas rewolucja?

500 plus nie dla każdego dziecka

Głównym zarzutem rodziców polskich dzieci jest to, że pokrzywdzone są jedynaki. Aby otrzymać co miesiąc 500 zł, przy posiadaniu tylko jednego dziecka, trzeba spełnić konkretne kryteria. Żeby móc skorzystać z tego przywileju, dochód w rodzinie nie może przekraczać 800 złotych na jednego członka. Jest to bardzo niski próg, zwłaszcza, że płace minimalne w ostatnim czasie idą w górę. Pokrzywdzeni rodzice mają pomysł na rozwiązanie tej sytuacji - wystarczyłoby wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę", czyli o ile złotych przekroczony by został dochód, o tyle pomniejszane byłoby świadczenie 500 plus. Według zainteresowanych, jest to bardzo uczciwa propozycja. W ankiecie, którą przeprowadził portal money.pl, aż 76% Polaków opowiedziało się za tym rozwiązaniem.

Ministerstwo przeciwne

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie podziela jednak optymizmu związanego z nowym pomysłem rodziców. Politycy mają w tej kwestii zupełnie odmienne zdanie. W sprawie wypowiedział się w wiceminister ds. rodziny, Bartosz Marczuk: - Gdybyśmy wprowadzili taki mechanizm, mogłoby się okazać, że nie byłby to już program 500 plus, a np. 20 plus. Mamy negatywne sygnały z gmin dotyczące tej zasady. Jest to bardzo skomplikowany administracyjnie mechanizm - odrzekł polityk. Wygląda na to, że innowacyjne rozwiązania odnośnie do programu 500 plus nie będą nawet brane pod uwagę. Wszystko zostaje bez zmian, a przynajmniej bez tych na lepsze.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Niby coraz więcej, a jednak coraz mniej

Płace minimalne w Polsce idą w ostatnim czasie w górę. Wypłacane pensje są coraz wyższe, jednak nie dla każdego jest to powód do radości. Zwłaszcza dla tych, którzy pobierają różnego typu świadczenia, w tym 500 plus. Każda, najmniejsza podwyżka naraża rodziców jedynaków na utratę pieniędzy z programu. Wystarczy, że dochód zostanie przekroczony o kilka kilka złotych, a rodzice już mogą się pożegnać z pieniędzmi dla swoich dzieci. Uważają, że to niesamowicie niesprawiedliwe, biorąc pod uwagę, że przy posiadaniu dwójki dzieci żadnych progów dochodowych nie ma i że pieniądze ze wspólnej puli mogą pobierać nawet ci, którzy zarabiają bardzo dobrze i nie potrzebują żadnego wsparcia ze strony państwa. ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Polsat rozwścieczył widzów finału MŚ. Totalne przegięcie!
  2. Jurek Owsiak obejrzał „Kler”. Jego opinia jest zaskakująca
  3. Chłopcy w wieku 3 i 8 lat spłonęli żywcem – ogromna tragedia w Gdańsku
Następny artykuł