500 plus traci na wartości - życie coraz droższe
flickr.com
Bartłomiej Chudy - 15 Marca 2019

500 plus jest już bezwartościowe? Koszty życia wzrosły, najgorsze przed nami

500 plus w znaczący sposób przełożyło się na poprawę życia polskich rodzin. W dłuższej perspektywie sztandarowy program socjalny rządu traci jednak na wartości. Głównie ze względu na znaczący wzrost tzw. kosztów życia. Dosięga on również samorządy, które w takiej sytuacji często są zmuszone do... podwyżek podatków.

500 plus jest od ponad trzech lat pierwszym tak dużym transferem środków do rodzin wielodzietnych. Rząd PiS obiecuje rozszerzenie programu na wszystkie dzieci. Zdejmując kryterium dochodowe podatnicy będą musieli "dołożyć" do budżetu kolejne miliardy złotych, najprawdopodobniej w podatkach.

500 plus wsysane przez rosnące koszty życia. Prąd, śmieci, komunikacja i wiele innych...

Przeciętny Polak doskonale zdaje sobie sprawę z galopującej drożyzny. Owszem, 500 plus przekłada się na wsparcie domowych budżetów i spełnianie niemożliwych do tej pory inwestycji. Z drugiej strony - dzisiejsza "pięćsetka", jak liczyli eksperci, jest znacznie mniej warta niż 500 zł w momencie startu programu "Rodzina 500 plus". Przed rokiem "realna wartość" wsparcia wynosiła ok. 390 zł. Eksperci już wieszczą, że świadczenie sprzed trzech lat warte będzie w tym roku zaledwie 270 zł. Na taki stan rzeczy rzutuje też wyższa inflacja.

Justyna Żyła oczami tanecznego partneraPartner Żyły wyjawił prawdę o jej umiejętnościach tanecznych. Gorzkie słowaCzytaj dalej

Sytuacji nie poprawiają wzrosty cen podstawowych opłat. Na koniec 2018 roku opinia publiczna żyła tematem możliwych podwyżek cen prądu. Istotny skok w tej materii rzutuje bowiem na kolejne - transport, wodę i wiele innych. Choć rząd - nie bez poprawek - przygotował prawo "zamrażające" ceny za energię, to dotyczy ono jedynie osób fizycznych. Samorządy i spółki zapłacą za energię po podwyżkach, co... mogą odczuć w swoich portfelach sami Polacy.

Samorządy, które muszą brać podwyżki na siebie nie będą miały wyjścia. Kwestia czasu a samorządowcy sięgną po pieniądze mieszkańców, na poczet wyższych opłat. Lista jest długa. Zaczyna ją np. komunikacja miejska. Podwyższanie opłat za przejazdy jest najpopularniejszą formą łatania budżetu.

Sprawę dostrzegają nawet na poziomie centralnym. Innpoland publikuje fragment odezwy senatorów, którzy powołali się na wyliczenia pracowni Kantar Millward Brown.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ewa Farna i zdjęcia z ciążyEwa Farna została mamą dużo wcześniej niż poinformowały media. Dlaczego to ukrywała?Czytaj dalej

- Można powiedzieć, że wzrost kosztów życia wyssał już z portfeli obywateli całe 500 plus - napisali autorzy oświadczenia, powołując się na trzyletni wzrost kosztów na przeciętnego Polaka z 1 tysiąca zł do 1,6 tys. zł.

Kolejną podwyżką po prądzie i komunikacji miejskiej są dla samorządów wyższe opłaty za śmieci. Znowelizowana ustawa śmieciowa, zakładająca nowe zasady segregacji, już dziś przekłada się na wyższe kontrakty z firmami wywozowymi. Dla dużych miast, np. Lublina, oznacza to dopłaty grubo ponad 10 milionów złotych. Miasto przegłosowało już podwyżki, które w przeliczeniu na rodzinę wynoszą nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Legendarna polska piosenkarka miała tragiczny wypadek. Całą noc leżała w rowie. Nikt jej nie znalazł
  2. Legendarna polska aktorka zabiła siebie i swojego męża. Ta tragedia wstrząsnęła całą Polską!
  3. Gigantyczna wpadka w "M jak miłość"! Przejdzie do historii jak śmierć w kartonach
  4. Setki tysięcy Polaków nie dostaną 13 emerytury. Jest już projekt ustawy o tym, komu się NIE NALEŻY
  5. Nie żyje gwiazda seriali Polsatu. Przed śmiercią nagle zmieniła testament, wielkie poruszenie!

.Co robi syn Kory? Znane dzieci znanych rodzicówCzytaj dalej

źródło: Innpoland

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News