Prezydent planuje nowe 500 plus już w wakacje. Jednak tym razem nie rodziny je dostaną

Prezydent planuje nowe 500 plus już w wakacje. Jednak tym razem nie rodziny je dostaną Źródło: Zuma / SplashNews.com/East News

500 plus tym razem nie dla rodzin z dziećmi. Nie chodzi też o 500 plus dotyczące funduszu wakacyjnego powstałego z zapowiadanego bonu turystycznego. Pieniądze otrzymają ci, o których większość Polaków w życiu by nie pomyślała.

"Nowe" 500 plus już jest opracowywane w porozumieniu z ekspertami. Jeśli pomysł wejdzie w życie, z budżetu ubywać będzie nawet do 8 mld zł w skali roku.

Warunek jest jeden - inwestycje

Kampania prezydencka trwa w najlepsze. Kandydaci starają się przekonać Polaków do siebie. Andrzej Duda wpadł na nowy pomysł i postanowił po dyskusji z ekspertami zapowiedzieć nowe 500 plus. Tak naprawdę w praktyce będzie to 500 tys. zł plus - tak ogromną sumę otrzymają samorządy. Wyżej wymienioną kwotę ma otrzymać każda gmina z przeznaczeniem na inwestycje.

Mimo zapowiadanego tak dużego wsparcia finansowego samorządowcy obawiają się, że polityka weźmie górę i niektóre gminy będą dostawać tych pieniędzy naprawdę dużo, a inne samorządy tylko minimalną kwotę. 500 tys. zł miałoby pozwolić podnieść się niektórym gminom z kryzysu spowodowanego koronawirusem. Otrzymane środki trzeba wydać na inwestycje - te zaplanowane samodzielnie przez gminę, lecz pieniądze mogą też zostać przeznaczone na wkład własny do projektów unijnych lub programów rządowych.

500 plus wspomoże biedniejsze gminy?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Fundusz nowego "500 plus" ma wynosić 5 mld zł, chociaż mówi się też nieoficjalnie o 8 mld zł. Oznacza to, że średnio gmina ma szansę otrzymać 2 mln zł, jednak oczywiście ta kwota może się znacząco różnić, w zależności od wielkości samorządu. Eksperci chcieliby, aby sumę wyliczano też na podstawie liczby mieszkańców lub sytuacji finansowej danego regionu - są gminy bardzo bogate i są też takie, które z trudem dopinają budżety.

Dzisiaj grzeje: 1. Nastolatka została wykorzystana przez 4 chłopaków. Po 2 latach jej mama zagląda do łazienki i odkrywa przerażającą prawdę
2. Ministerstwo Zdrowia ujawniło plan dla uczniów na następny rok. Wielu rodziców jest oburzonych

- Wsparcie gmin w tak trudnej sytuacji ma sens, bo to pozwoli im mniej się zadłużyć. Ale tak rozumiany fundusz, pochodzący ze środków na walkę ze skutkami COVID-19, wygląda na działanie jednorazowe, a nam bardziej zależy na rozwiązaniu systemowym. Pytanie też, jak te pieniądze będą dzielone pomiędzy jednostki. Oby nie po uważaniu, bo wtedy klucz może być polityczny - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Fasolka szparagowa z bułką tartą jest ukochanym letnim daniem wielu osób. Niektórzy dodają do niej jeszcze 2 nietypowe składniki
  2. Media podają dalej tragiczną informację. Niestety, nie żyje trzykrotny mistrz olimpijski, wielka strata dla świata sportu
  3. Wiadomo, kiedy może powstać szczepionka na koronawirusa, padła konkretna data. Lekarze właśnie zaczęli testy
  4. Polacy niczego nie byli świadomi, duże zmiany dla tysięcy kierowców. Prezydent już podpisał ustawę
  5. Gigantyczne zmiany w każdej Biedronce. Klienci mogą przeżyć wstrząs, przywiązali się do poprzedniego stanu
  6. Ministerstwo Zdrowia wydało nagłe oświadczenie. Polacy muszą dostosować się do 6 rzeczy

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News