Samotna matka dostaje co miesiąc od państwa tyle, że wyrywa z butów. Poszła do banku i mówi o dramacie

Samotna matka dostaje co miesiąc od państwa tyle, że wyrywa z butów. Poszła do banku i mówi o dramacie Źródło: pixabay.com/Counselling

500 plus niektórym kobietom przynosi więcej problemów, niż radości. Przekonała się o tym pewna matka z Bydgoszczy. Przez państwowy zasiłek spotkała się z sytuacją w banku, której z pewnością wolałaby uniknąć każdy z nas.

500 plus wypłacane jest od pierwszej połowy 2016 roku. Dzięki temu wiele rodzin mogło podreperować swój domowy budżet. 500 złotych co miesiąc to jednak spory zastrzyk gotówki, a w tym roku od lipca zasiłek będzie przyznawany też na pierwsze dziecko. Nie zawsze jednak pomoc ta wiąże się z takimi konsekwencjami, jakiś można by się spodziewać. 

500 plus przynosi jej co miesiąc prawdziwą fortunę. Miały rozwiązać jej problemy, a przyniosły kolejne

Matka, która samotnie wychowuje łącznie 5 dzieci ma córkę oraz 4 synów, a jeden z nich jest niepełnosprawny. Łączna suma wszystkich świadczeń wynosi 7 tysięcy złotych. Tyle na czysto co miesiąc wpływa na jej konto bankowe. Dzięki temu może wynajmować duże, 91-metrowe mieszkanie i utrzymać siebie i dzieci. Teraz podjęła decyzję o zakupie lokalu na własność, nie spodziewała się jednak tego, co czeka ją w banku. 

Stwierdziła, że skoro ma tak duże "dochody", bank nie będzie widział problemu w przyznaniu kredytu hipotecznego. Gdy udała się do jednego z oddziałów, zderzyła się z bolesną rzeczywistością. Okazuje się, że nie ma szans na otrzymanie kredytu, ponieważ większość otrzymywanych środków nie wlicza się do dochodu. Teraz twierdzi, że jest na straconej pozycji przez to, że pobiera świadczenia od państwa i to z nich utrzymuje rodzinę. 

Banki nie uznają 500 plus jako pewnego zabezpieczenia przy kredytach hipotecznych

W tym momencie na rynku tylko jeden bank bierze pod uwagę pieniądze z 500 plus - BPS. Dla innych świadczenie od państwa nie jest gwarancją spłaty tak ogromnej kwoty.

-  Takie pożyczki są przyznawane na długi okres, na przykład na 20 czy 30 lat. A pamiętajmy, że przez taki okres czasu może się na przykład zmienić władza - i ona może zmienić zasady przyznawania 500 plus lub nawet zlikwidować świadczenie. Może się też zmienić kondycja finansowa państwa - tak, że wypłaty świadczeń po prostu przestaną być możliwe. A banki przecież zawsze oceniają ryzyko. Widocznie więc uznają 500 plus ciągle za niepewne źródło przychodów w dłuższej perspektywie - ocenił analityk firmy Expander, Jarosław Sadowski.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jeśli chodzi o mniejsze kwoty kredytów, na przykład te na potrzebny sprzęt AGD: lodówki czy pralki, czasem są brane pod uwagę przychody z 500 plus. Niższe pożyczki są szybsze i łatwiejsze do spłacenia, średnio trwają około 2 lat. Banki mają większą gwarancję, że w tym okresie czasu nic się nie zmieni w wypłacaniu pieniędzy rodzinom, którym się to należy.

  1. Michał Szpak odleciał totalnie! Gdy wyszedł na scenę, fanom oczy wyszły z orbit. Zemdlejecie, jak to zobaczycie
  2. Co się stało Henryce Krzywonos? Legenda Solidarności schudła aż 60kg! Na jej widok pospadacie z krzeseł!
  3. Aktor grający Paździocha w "Kiepskich" latami ukrywał zdumiewającą prawdę przed mediami. Kim jest syn gwiazdora Polsatu Eryk?
  4. W wesołym miasteczku doszło do tragicznego wypadku. Polsat: 13-latka walczy o życie
  5. Miał się rozpłakać? Gdy wielki polski artysta, 85-letni Jan Kobuszewski, poznał kwotę emerytury, machnął na ZUS ręką
  6. Różnica wysokości emerytury Rynkowskiego i Wałęsy to przepaść. Mocne zaskoczenie

Źródło: Money

Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu