Rosja: skazany za publikację o ataku ZSRR i III Rzeszy na Polskę

Rosja: skazany za publikację o ataku ZSRR i III Rzeszy na Polskę Źródło: źródło: wikimedia.org

Wysoką grzywnę otrzymał mieszkaniec Permu, który w portalu społecznościowym Vkontakte opublikował artykuł dotyczący napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku. Sąd uznał bowiem, że jest to rozpowszechnianie "fałszywych informacji o działalności Związku Radzieckiego".

Odpowiedzialny za publikację treści Władimir Łuzgin będzie musiał zapłacić 200 tys. rubli, czyli równowartość 12,5 tys. złotych. Co ciekawe, post, który zawierał artykuł, opublikował prawie dwa lata temu. Śledczy dotarli jednak do niewygodnej treści i stwierdzili, że to działanie wbrew prawdzie i dobremu wizerunkowi ZSRR.

"15 faktów o banderowcach, czyli o czym milczy Kreml", bo tak nazywa się opublikowany na Vkontakte artykuł, mówi m.in. o wspólnej napaści III Rzeszy i ZSRR na Polskę. Sąd i prokuratura zgodnie stwierdzili, że publikowanie takich informacji, które mają poświadczać o współpracy komunistów z nazistami jest przestępstwem.

"Śledczy uznali, że doszło do udostępnienia „z założenia fałszywych informacji o działalności Związku Radzieckiego”. Konkretnie mieli na myśli sformułowanie, że „komuniści oraz Niemcy razem napadli na Polskę, rozpętując II wojnę światową, tzn., że komunizm i nazizm rzetelnie współpracowały” - poinformował sąd.

Oskarżony tłumaczył, że informację o takowej współpracy i napaści na Polskę wyniósł z lekcji historii. Sąd stwierdził jednak, że właśnie edukacja w szkole powinna wystarczyć do tego, by powstrzymać Władimira Łuzgina przed publikowaniem takich treści.

"Sąd doszedł więc do wniosku, że oskarżony zdawał sobie sprawę z niebezpiecznych konsekwencji wynikających z wpływu tych treści na poglądy „nieograniczonej ilości osób” – w tym niepełnoletnich i kształtowania w nich „uporczywego przekonania o negatywnej działalności ZSRR” - czytamy w orzeczeniu sądu.

Biegli oświadczyli natomiast, że treść opublikowana przez Łuzgina miała trafić do "osób negatywnie nastawionych do oficjalnych władz, a także zwolenników idei nacjonalistycznych". Post z artykułem na profilu Łuzgina zdołało jednak przez te dwa lata przeczytać zaledwie 20 osób.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji! źródło: belsat.eu pt Następny artykuł