Czy 2 maja jest wolny od pracy? Wiele osób się rozczaruje

Czy 2 maja jest wolny od pracy? Wiele osób się rozczaruje Źródło: wikipedia.org/Mathiasrex

2 maja - wolne od pracy? Święto, które obchodzimy już od 2004 roku, może być świetną okazją do dłuższego wyjazdu. Jest ono przecież między dwoma dniami wolnymi - 1 i 3 maja. Czy jednak możemy nie przejmować się braniem urlopu i po prostu wyjechać tego dnia w świat?

2 maja - wolne od pracy tego dnia byłoby idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto pragnie długi weekend majowy spędzić w rozjazdach. Zazwyczaj jeśli to święto wypadało w tygodniu, musieliśmy na 2 maja brać wolne. Czy nadal tak jest, czy może jest to już dzień wolny od pracy? Sprawdzamy jak wygląda urlop w Dzień Flagi!

Jakie święto jest 2 maja?

Każdy Polak dobrze zna święta 1 i 3 maja - są one z nami już od wielu lat i na stałe zapisały się w naszej pamięci i tradycjach. Od zawsze są okazją nie tylko do świętowania, ale także do wzięcia dłuższego urlopu i nacieszenia się wiosenną aurą, naturą i rodzącą się do życia przyrodą. Niestety na przeszkodzie w długich wypadach często stawał 2 maja, który rozdzielał dwa dni świąteczne. Od 2004 roku jednak 2 maja także jest dniem świątecznym! Co to za święto?

W 2003 do sejmu wpłynęła propozycja ustanowienia 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Według projektu ten dzień ma nie tylko przypominać o ważności polskich barw narodowych, ale także zwracać uwagę na tryumfalne karty polskiej historii. Jego data nie jest przypadkowa - według propozycji umieszczenie tego dnia pomiędzy dwoma świętami państwowymi sprawia, że świętowaniu towarzyszyć będzie refleksja na temat polskiej państwowości.

Pomysł wprowadzenia tego święta został bardzo ciepły przyjęty i przegłosowany w Sejmie już w lutym 2004 roku. Dzień Flagi od razu stał się ważnym świętem patriotycznym. Tradycją stało się noszenie tego dnia kokardy narodowej - zapoczątkował to ówczesny prezydent Lech Kaczyński. W całej Polsce odbywają się wtedy uroczystości patriotyczne, festyny i jarmarki.

2 maja - wolne od pracy. Czy 2 maja jest dniem niepracującym?

2 maja - dzień wolny tego dnia byłby idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy planują wyjazd na tzw. majówkę. Przed wprowadzeniem Dnia Flagi wszyscy, którzy chcieli wyjechać na długi weekend majowy musieli brać wolne 2 maja - czy nadal musimy tak robić? Niestety wygląda na to, że tak. Mimo tego, że dnień ten wypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi, sam nie jest dniem wolnym od pracy. Dlatego, jeśli nasz pracodawca nie postanowi dać nam tego dnia urlopu, będziemy musieli pojawić się w pracy i zrezygnować z dłuższego wypadu!

Poniżej przedstawiamy listę wszystkich dni wolnych w 2019 roku:

 • 1 stycznia  (wtorek) - Nowy Rok
 • 6 stycznia  (niedziela) - Trzech Króli
 • 21 kwietnia  (niedziela) - Wielkanoc
 • 22 kwietnia  (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
 • 1 maja  (Środa) - Święto Pracy
 • 3 maja  (piątek) - Święto Konstytucji 3 Maja
 • 9 czerwca  (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego 
 • 20 czerwca  (czwartek) - Boże Ciało
 • 15 sierpnia  (czwartek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
 • 1 listopada  (piątek) - Wszystkich Świętych
 • 11 listopada  (poniedziałek) - Święto Niepodległości
 • 25 grudnia  (Środa) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
 • 26 grudnia  (czwartek) - Boże Narodzenie (drugi dzień)

Oby brak dnia wolnego 2 maja nie pokrzyżował planów weekendowych!

Najlepsze newsy dnia:

 1. Jakie sklepy będą otwarte 3 maja? W tym dniu wszyscy mają wolne
 2. Gdzie w Polsce można pojechać na długi weekend? Najlepsze pomysły
 3. Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Tańca? Data i informacje
 4. Kiedy jest Lany Poniedziałek 2019? Śmigus-dyngus kochają wszystkie dzieci
 5. Kiedy jest Triduum Paschalne 2019? Te dni już niebawem
Następny artykuł