18-latka pozwała rodziców za wstawianie jej "krępujących" zdjęć z dzieciństwa na Facebooku

18-latka pozwała rodziców za wstawianie jej "krępujących" zdjęć z dzieciństwa na Facebooku Źródło: źródło: flickr.com

18-latka z Austrii pozwała swoich rodziców za masowe publikowanie jej zdjęć z dzieciństwa. Fotografie zamieszczane przez nich na Facebooku mają być według nastolatki "krępujące". Dziewczyna żądała usunięcia ich z internetu, jednak rodzice nie wyrazili zgody. Sprawa trafiła więc do sądu, a pierwszy proces datowany jest na listopad.

Austriaczka skarży się, że dotychczas w sieci zamieszczono około 500 zdjęć przedstawiających sytuacje z jej dzieciństwa. Te mają obrazować m.in zmianę pieluchy czy korzystanie przez dziewczynkę z nocnika. Materiały te mogło zobaczyć nawet 700 znajomych rodziców dziewczyny.

Zdaniem Michaela Ramiego, który reprezentuje 18-latkę, Austriaczka ma szansę na wygraną. Jak stwierdził Rami, jeżeli uda się dowieść, że fotografie naruszają prawo do prywatności nastolatki, sąd stanie po jej stronie.

 - Rodzice nie znali wstydu i granic. Nie dbali o to, że było to zdjęcie, na którym siedziałam na toalecie albo leżałam nago w łóżeczku - takie sytuacje były fotografowane, a potem zostały upublicznione. Jestem zmęczona tym, że nie jestem traktowana przez rodziców poważnie - skarży się nastolatka.

Chociaż to pierwsza tego typu sprawa w Austrii, w innych krajach dochodziło już do podobnych procesów. Po przegranej rodzice byli zobowiązywani do wypłacenia odszkodowania swoim dzieciom za "poniesione cierpienie". Musieli także pokryć koszty sprawy sądowej i wynajęcia prawnika.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:

źródło: polsatnews.pl pt Następny artykuł