Czy można skazać kogoś na dożywocie tylko na podstawie zeznań anonimowych świadków? To historia Arkadiusza Kraski, który siedzi w więzieniu już 18 lat.

Trzech świadków incognito twierdzi, że Arkadiusz dokonał podwójnego morderstwa. Ich zeznania są sprzeczne i niespójne. Nie ma żadnych innych dowodów. Brakuje nawet broni, z której rzekomo miałby zabić. Zdaniem zainteresowanych sprawą, we wszystko zamieszani są policjanci, którzy niszczyli i ukrywali dowody świadczące o niewinności Kraski. Mało tego, w aktach sprawy są liczne poprawki oraz zmiany w zeznaniach świadków incognito, które świadczą o manipulacjach ze strony policji lub prokuratury.

Ogrom uchybień jakie popełniono w śledztwie po prostu przeraża. Przede wszystkim nie odnaleziono broni, nie dokonano oględzin miejsca zdarzenia, nie zabezpieczono żadnych śladów, nie przeprowadzono eksperymentów procesowych, portret pamięciowy mordercy nie pasuje do skazanego Kraski. Co jednak ciekawe, ekspertyzy (m.in. balistyczna) stoi w sprzeczności z zeznaniami świadków incognito. Lista błędów, sprzeczności i uchybień jest o wiele dłuższa.

Jakby tego było mało, Arkadiusz Kraska ma też alibi. Świadek, tym razem jawny, Jacek S. potwierdza, że podczas całego zajścia oglądali razem mecz Polska-Anglia.

 – Nie zrobiłem tego. Sąd musi mieć świadomość, że prawdziwi zabójcy są na wolności – mówił Arkadiusz Kraska tuż przed ogłoszeniem wyroku.

Kiedy stało się jasne, co go czeka, krzyczał, tarzał się po podłodze, aż w końcu policjanci siłą wywlekli go z sali rozpraw.

Nawet rodzina zabitego twierdzi, że morderca nadal jest na wolności. Sąd Najwyższy konsekwentnie odmawia jednak wznowienia postępowania.

Chociaż sprawa wciąż budzi ogromne wątpliwości, to Arkadiusz K. od 18 lat pozostaje w więzieniu. Pomimo tego, w zeszłym roku udało mu się wziąć ślub. Ciągle liczy, że uda mu się jeszcze kiedyś wyjść na wolność.

Jego sprawa została poruszona również w programie „Państwo w państwie” w Polsacie.

...

Zobacz również