Eksperyment przeprowadzony przez Lanę Mesić miał pokazać, jak ludzie reagują na „darmowe” pieniądze. Artystka rozsypała tysiące monet na chodniku i obserwowała reakcje przechodniów.

Lana pochodzi z Chorwacji, zajmuje się fotografią i tworzy sztukę niekonwencjonalną. Po jednej ze zbudowanych przez nią rzeźb, artystce pozostał wór pełen monet. Lana postanowiła wykorzystać go do przeprowadzenia swego rodzaju performance`u.

Artystkę wspomógł jej przyjaciel, Jamahl McMurran, u którego akurat wynajmowała mieszkanie. Zebrane przez artystkę pieniądze zostały rozsypane na ulicy w Londynie. W sumie na chodniku znalazło się 15 tys. dwupensówek. To w przeliczeniu około 300 funtów, czyli prawie 1500 złotych.

Zachowanie przechodniów zostało zarejestrowane ukrytą kamerą. Praktycznie nikt nie pozostał obojętny na pozostawioną na ziemi górę pieniędzy. Dzieci podchodziły do niej i zbierały grosze do torebek. Rowerzyści zatrzymywali się i obserwowali dziwne widowisko.

Artystkę najbardziej zaskoczyła reakcja mężczyzny, który podszedł do górki z pieniędzmi i.. obrzucił się nimi. Wyglądało to trochę tak, jakby sprawił sobie „deszcz monet”.

Ostatecznie do cna górę rozebrała para mężczyzn. Zebrali oni resztę monet do toreb i opuścili miejsce, w którym odbywał się eksperyment.

fot. Twitter/Jamahl

 

...

Zobacz również