10 NOWYCH podatków PiS! Ta lista brzmi jak smutny żart

10 NOWYCH podatków PiS! Ta lista brzmi jak smutny żart Źródło:

16 listopada br. minie dwa lata od zaprzysiężenia rządu Beaty Szydło. Przyjęto 2,3 tysięcy stron przepisów podatkowych. Eksperci z firmy Grant Thornton wybrali dziesięć najważniejszych zmian podatkowych podczas rządów PiS. 

Firma Grant Thornton opublikowała dziesięć najważniejszych zmian w podatkach ostatnich dwóch lat oraz ocenili je w skali ocen od 0 do 5. Powstała ocena całościowa, będąca średnią arytmetyczną ze wszystkich ocen dla pięciu kategorii.

10 zmian w podatkach

Do najważniejszych zmian w podatkach należy: podatek bankowy, 15 proc. CIT dla małych firm, sankcje VAT oraz kary za puste faktury, powołanie KAS, zmiany w dokumentacji cen transferowych, pakietu paliwowego, wykreślenia z rejestru VAT i odmowy rejestracji, odwrotne obciążenie w budownictwie, klauzule unikania opodatkowania oraz wprowadzenie JPK.

Obciążające podatki

Odwrotne obciążenie na roboty budowlane zostało wprowadzone na początku br. Mechanizm ten miał na celu zmniejszenie nieprawidłowości w rozliczaniu VAT. Nabywca stał się podmiotem rozliczającym podatek, a podwykonawcy zostali zobligowani do wystawiania faktur. Doprowadziło to do dużego zamieszania w branży budowlanej, a wiele firm nie było przygotowanych do wprowadzenia jakichkolwiek zmian. Odwrotne obciążenie pogorszyło płynność finansową podwykonawców. Zostali zmuszeni do czekania na zwroty VAT od kupowanych materiałów budowlanych.

15 proc. CIT dla małych firm

Ustawa obniżająca stawkę CIT dla małych firm jest korzystną zmianą, ale ze względu na niewielką grupę - mało istotną. Dotyczyła aż 400 tys. firm, choć wiele z nich są to "sztuczne" spółki. Prawa do obniżonej stawki podatkowej nie uzyskali bardzo liczni mali przedsiębiorcy - osoby fizyczne, które rozliczają się na podstawie ustawy PIT.

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego dobrą zmianą

Plik, za pomocą którego podatnicy przekazują organom podatkowym dane dot. działalności, tj. rejestry VAT, wyciągi bankowe, księgi rachunkowe, magazyny czy faktury. Celem tego przekazywania jest umożliwienie fiskusowi dokonywania szybkich czy precyzyjnych kontroli rozliczeń podatkowych przedsiębiorców. Weryfikacja plików JPK coraz w większym zakresie zastępuje tradycyjne kontrole urzędów skarbowych. Rewolucyjna zmiana w relacjach podatnik - fiskus. Według danych Ministerstwa Finansów wprowadzenie obowiązku przekazywania JPK wpłynęło pozytywnie na system podatkowy w Polsce. Choć nadal wiele rzeczy wymaga dopracowania i doprecyzowania. Fiskus zyskuje coraz więcej informacji na temat podatników dzięki technologią IT, a co za tym idzie: dokładne i szybkie kontrole. Źródło: money.pl    
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News