UDOSTĘPNIJ
fot. nasa

Łazik Curiosity przebywa na Marsie od 2012 roku i co chwila zaskakuje miłośników Czerwonej Planety. Jedno z ostatnich zdjęć jakie wykonał wzbudziło niemałe zainteresowanie astronomów. Łazik sfotografował nietypowy – jak na Marsa – obiekt. 

Curiosity Rover jak oficjalnie nazywa się słynny łazik to zautomatyzowane i autonomiczne laboratorium naukowo-badawcze wysłane na Marsa, w ramach programu badawczego Mars Science Laboratory.

Jego głównym zadaniem jest m.in. zbadanie możliwości występowania potencjalnych warunków do życia w przeszłości, utrzymania się życia organicznego na Marsie, poszukiwania pierwiastków biogennych, badania stopnia wilgotności gleby oraz poszukiwanie wody i związków mineralnych z nią związanych oraz określenia charakterystyki możliwych cyklów hydrologicznych na badanej planecie.

Wielokrotnie zaskakuje miłośników Czerwonej Planety zdjęciami jakie przesyła na naszą planetę. Jedno z ostatnich jakie wykonał jest w swoim rodzaju wyjątkowe, ponieważ uwieczniło nietypowy jak na Marsa obiekt.

fot. nasa
fot. nasa

Obiekt o nieregularnym kształcie i gładkiej powierzchni na powyższym zdjęciu to – jak ochrzcili go naukowcy z NASA – „Egg rock”, który okazał się być meteorytem zbudowanym z niklu i żelaza.

I mimo, że meteoryty na Marsie to nic nadzwyczajnego, „Egg rock” zaintrygował badaczy ze względu na swój kształt i widoczne wgłębienia, które sugerują że skała topiła się wcześniej w wysokiej temperaturze. A to z kolei może być dowodem m.in. na to, że na Marsie wciąż występuje aktywność sejsmiczna lub występowała w nieodległej przeszłości.

Zdjęcia i dane przesłane przez Curiosity zostaną poddane szczegółowej analizie i niebawem powinniśmy poznać sekret „Egg rock”.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


bh

, źródło: nasa

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułWegetarianka je mięso pierwszy raz od 22 lat. Jej reakcja? Zobaczcie (video)
Następny artykułWłosi rażą prądem genitalia imigrantów
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również