UDOSTĘPNIJ
YouTube.com/@Europejski Kongres Finansowy

Cała Polska z niecierpliwością czekała na moment, w którym poznaliśmy nazwisko nowego premiera. Kiedy już okazało się, że na pewno będzie to Mateusz Morawiecki, pozostało drugie ważne pytanie bez odpowiedzi – kto wejdzie w skład jego rządu?

Morawiecki udzielił już pierwszego wywiadu po tym, jak wybrano go na premiera. W rozmowie z telewizją TRWAM zdradził pierwsze fakty dotyczące tego, jaki kształt przyjmie nowy rząd.

Dwaj ministrowie, którzy zostaną na pewno

To Zbigniew Ziobro oraz… Jan Szyszko. Choć wydawało się, że ten drugi niemal na pewno nie znajdzie się w składzie nowego rządu, to Morawiecki nie mógł się go nachwalić.

– Szczyt klimatyczny, który odbędzie się w Katowicach, to wielka zasługa ministra Jana Szyszko. To pozwoli nam lepiej walczyć o nasze cele klimatyczne, o to, o co tak pięknie walczy pan prof. Szyszko, czyli zaliczyć do bilansu absorpcję dwutlenku węgla przez nasze lasy – zachwycał się nowy premier.

Pewnym swojej pozycji może być także  Ziobro. Minister sprawiedliwości zdaniem premiera „jest człowiekiem z misją, z pasją, walczy o to, by jak najmniej było przestępstw”.

Macierewicz na wylocie

Antoni Macierewicz prawdopodobnie nie znajdzie się w rządzie nowego premiera. Wszystko to przez Andrzeja Dudę. Choć prezydent otwarcie wspiera Morawieckiego, który jest – jak mówi prezydent – „jego premierem”, to nie jest tajemnicą, że Duda nie zaprzysięgnie rządu z Antonim Macierewiczem, z którym od dawna toczy małą wojnę.

Szef MON od dawna ma na pieńku z prezydentem i o ile początkowo starcia te wygrywał, to teraz nie ma wątpliwości – Andrzej Duda zyskał ogromną przewagę. Bez jego zgody nowy rząd nie będzie mógł powstać.

Macierewicz nie zostanie jednak na lodzie. PiS mu najpewniej fotel marszałka Sejmu.

Nie zabraknie „nowych” nazwisk wśród ministrów

Nie ma wątpliwości, że tekę premiera dostanie także Beata Szydło, której już obiecano pozycję wicepremier. Była prezes RM może zastąpić Elżbietę Rafalską, minister rodziny i polityki społecznej, która najprawdopodobniej zostanie zastępczynią Szydło.

Potrzebne będzie także zastępstwo dla samego Morawieckiego. Nowego premiera ma zastąpić Paweł Borys, który pełni obecnie funkcję prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju.

Premier stwierdził, że expose wygłosi najprawdopodobniej już we wtorek.

 

Jakie wykształcenie ma Morawiecki? Imponujące! Oto 10 interesujących faktów na jego temat

Internauci komentują zmianę premiera. Jest ostro! [MEMY]

Źródło: pudelek.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również