UDOSTĘPNIJ

Dość kontrowersyjną wystawę mogą podziwiać Warszawiacy w budynku Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury. Wystawa znajdująca się tam pod tytułem „Pamiętaj – Świat uratował sowiecki żołnierz” zawiera wiele szokujących elementów dla obytych z historią ludzi.

Wystawa prezentuje typowo rosyjskie spojrzenie na historię drugiej wojny światowej, które naszpikowane jest przesądzeniem o wielkiej roli i ideowości żołnierzy Armii Czerwonej, co zresztą sugeruje jej nazwa.

Przygotowana przez Rosyjskie Towarzystwo Wojenno-Historyczne zwiedziła już Europę i trafiła do Warszawy. Były wobec niej jednak zastrzeżenia ze strony między innymi Polski, która żądała usunięcia fragmentu dotyczącego „wyzwalania” państw środkowej Europy.

Z racji tego, że tym razem wystawa znajduje się w placówce pod rosyjską jurysdykcją, będzie przedstawiała swą całość, bez żadnych ograniczeń ze strony władz Polski. Przyczepić można by się jednak było do wielu elementów, które prezentuje. Najlepiej podkreśla to fakt, że twórcy wystawy to ci sami ludzie, którzy chcieli swojego czasu, by w Krakowie stanął pomnik ku czci pamięci „sowieckich żołnierzy zamęczonych w polskich obozach koncentracyjnych”.

Według twórców, cel wystawy jest jeden. Jak powiedział o niej Władisław Kononow, członek Towarzystwa – „Tą wystawą chcemy przypomnieć i przypominamy wszystkim obecnie żyjącym, komu świat zawdzięcza wyzwolenie od niemiecko-faszystowskiej dżumy”.

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: rmf24.pl
pt

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
ŹRÓDŁOrmf24.pl
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułPolskie Zwycięstwa- czyli zwycięstwa zmarnowane
Następny artykułKraśko apeluje: Przyjmijmy więcej imigrantów, bo to wstyd
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również