UDOSTĘPNIJ

Europejski Trybunał Praw Człowieka postanowił, iż Francja musi wypłacić odszkodowanie somalijskim piratom, którzy napadali na francuskie okręty. Za „pogwałcenie ich praw” otrzymają tysiące euro rekompensaty.

Trybunał podjął taką decyzję, ponieważ francuskie organy ścigania zanim postawiły piratów przed sądem, przetrzymywały ich w areszcie o 48 godzin dłużej niż jest to uregulowane w lokalnym prawie. Według Trybunału, piraci powinni zostać osądzeni bezzwłocznie, po tym jak znaleźli się na terytorium Francji. Sędziowie wzięli pod uwagę, iż aresztowania dokonano 6 tysięcy kilometrów od terytorium Francji oraz fakt, iż Somalia nie była w stanie samodzielnie walczyć z rozbójnikami.

Sędziowie podkreślili jednak, że nic nie usprawiedliwia tak długiej zwłoki i przedłużenie pobytu w areszcie o 48 godzin nazwali pogwałceniem oskarżonych do wolności i bezpieczeństwa. Trybunał przyznał piratom od 2 do 5 tysięcy euro rekompensaty, a państwo francuskie skazał dodatkowo na pokrycie kosztów sądowych (od 3 do 9 tysięcy euro za każdego schwytanego pirata).

źródło: bbc.com, prawy.pl

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułBronisław ?Kiepski? Komorowski
Następny artykułPięta Mikulskiemu do pięt nie dorasta.
Wiadomości Pikio
Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

15 KOMENTARZY

  1. Pierdolenie. Sąd nie orzekał w sprawie czy ktoś jest piratem czy nie tylko czy zostało złamane prawo czy nie. "Dura lex, sed lex" Mówi wam to coś? Władza sądownicza ma chronić ludzi przed władzą wykonawczą i jej organami i zawsze powinna działać jak w tym wypadku. Prawo mówiło 48h. Wykonano prawo? Nie. Więc należy się odszkodowanie i nie wiem oco ten ból dupy. Więcej poszanowania dla prawa, które ma być stosowane ZAWSZE, a nie tylko wtedy gdy podoba się to 'większości'.

  2. Pierdolenie. Sąd nie orzekał w sprawie czy ktoś jest piratem czy nie tylko czy zostało złamane prawo czy nie. "Dura lex, sed lex" Mówi wam to coś? Władza sądownicza ma chronić ludzi przed władzą wykonawczą i jej organami i zawsze powinna działać jak w tym wypadku. Prawo mówiło 48h. Wykonano prawo? Nie. Więc należy się odszkodowanie i nie wiem oco ten ból dupy. Więcej poszanowania dla prawa, które ma być stosowane ZAWSZE, a nie tylko wtedy gdy podoba się to 'większości'.

  3. Nie sam fakt odszkodowania jest absurdem, a prawo chujni europejskiej. Człowiek równa się człowiekowi w sensie biologicznym tylko. Człowiek powninien traktowany jak człowiek, a bandyta jak bandyta, czyli choć trochę, kurwa, adekwatniej. Jak ktoś powie, że jestem takim samym człowiekiem jak breivik, to dam w ryj..

  4. Kapitan Perversen Fejsa mam dla jaj i komunikacji. To, że każdy ma bestię w sobie prawda. Bestia powinna się jednak aktywować w sytuacji koniecznej, tj. samoobrona, obrona rodziny, bliskich itp. Pirat nic nie broni, on zwyczajnie napada, i jako taki traktowany być powinien.

  5. Krzysztof Brtk Sprawa o piractwo to jedno, a o nadużycia związane z nieuzasadnionym przetrzymywaniem w areszcie to drugie. Od tego jest prawo żeby się go trzymać, a nie podcierać nim tyłek "boo to ten, no, pirat". Prawo mówi jak należy traktować PODEJRZANEGO o popełnienie przestępstwa, ile godzin można go trzymać bez postawienia mu zarzutów. Ci co ich zatrzymali nie zmieścili się w prawie więc sąd wydał słuszny wyrok. Dobre prawo działa zawsze. Nawet gdy się to komuś nie podoba. Co ciekawe nikt nie chwali tego prawa w chwli gdy pomaga tysiącom niewinnie zatrzymanych ludzi, nikt nie zwróci uwagi że gdyby nie ten przepis ludzie mogliby spędzać wieki w areszcie czekając na proces – większość zawsze doczepi się do przypadku w którym prawo zadziałało niezgodnie z oczekiwaniami i żąda natychmiastowej zmiany – Co więcej! Sądząc po komentarzach są i tacy którzy chcieliby wpłynąć na sędziów!! Bardziej od piratów przerażają mnie tacy właśnie ludzie – co gorsza – oni mają prawa wyborcze…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ