UDOSTĘPNIJ
fot. wikimedia / P. Tracz/ KPRM / Ely1

Premier rządu Prawa i Sprawiedliwości, Beata Szydło, napisała list skierowany do uczestników obchodów pogromu kieleckiego. Szefowa rządu stwierdza w nim stanowczo m.in. że w Polsce nie ma miejsca na rasizm.

4 lipca mają miejsce obchody pogromu kieleckiego dokonanego w 1946 roku na ludności żydowskiej przez mieszkańców, milicję, Ludowe Wojsko i funkcjonariuszy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W wyniku pogromu zginęło 37 Żydów, 35 zostało rannych. Zginęło też trzech Polaków.

Premier rządu Prawa i Sprawiedliwości, Beata Szydło, napisała list skierowany do uczestników obchodów, w którym stanowczo stwierdza, że w Polsce nie ma miejsca na rasizm i dyskryminację, że względu na religię.

 – Nie ma w Polsce przyzwolenia na piętnowanie ze względu na wyznanie ani na rasizm. Przypominanie o zbrodni popełnionej w Kielcach jest naszym moralnym obowiązkiem i ważnym ogniwem dzieła pojednania – pisze Szydło w swoim liście.

 – Dzisiejsze Kielce i dzisiejsza Polska z szacunkiem chylą głowy przed ofiarami pogromu i czerpią ze wspólnego polsko-żydowskiego dziedzictwa, z historii wspólnego życia. Pokolenia Polaków i Żydów razem dorastały, pracowały i stawały przeciw wspólnym wrogom. Doświadczyły pożogi wojen i ryzyka nieuchronnej śmierci za pomoc bliźniemu, co potwierdzają historie Żydów ocalonych przez Polaków z Zagłady – czytamy w liście premier.

Premier podkreśliła również, że oprócz chwalebnych wydarzeń w historii Polski i Polaków, należy również pamiętać o „wydarzeniach zasługujących na potępienie”, takich jak m.in. pogrom kielecki.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: gazeta / tvn24

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułZnany trener wzgardził nagrodą od prezydenta. „Po waszych akcjach podziękuję” (video)
Następny artykułSondaż: KORWIN przed Kukiz’15
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również