UDOSTĘPNIJ
fot. Glow Images/East News

W Szwajcarii rozpoczęło się internetowe głosowanie, które ma wyłonić nowy hymn narodowy. „Psalm Szwajcarów”, czyli aktualnie obowiązujący hymn został uznany za przestarzały, m.in. z uwagi na odniesienia do Boga i wezwania do modlitw.

Jak wyjaśnił Lucas Niederberger ze Szwajcarskiego Stowarzyszenia na Rzecz Użyteczności Publicznej, Szwajcarzy to społeczeństwo otwarte i neutralne religijnie dlatego odniesienia do jednego konkretnego Boga w hymnie narodowym stanowi problem z uwagi na zróżnicowanie religijne obywateli. Nowy hymn będzie musiał się odwoływać do takich wartości jak wolność, demokracja, pokój, neutralność i solidarność.

W pierwszej rundzie rywalizacji wzięło udział 206 utworów, które melodią musiały przypominać „Psalm Szwajcarów”. Wśród nich były m.in. utwory jazzowe i folkowe. Do drugiej fazy konkursu jury złożone z 30 ekspertów wybrało sześć najlepszych kompozycji. W finałowej rozgrywce znajdą się 3 utwory wybrane przez samych Szwajcarów, którzy od 30 marca mogą głosować na przez siebie wybrany utwór.

Ostatnie głosowanie odbędzie się w czerwcu, wówczas zostanie ogłoszony zwycięzca, który następnie zostanie przedstawiony władzom federalnym, do których będzie należało ostatnie zdanie.

źródło: swissinfo.ch/onet.pl/natemat.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułMama Dudy podczas zajęć na uczelni zbierała podpisy dla syna
Następny artykułRobert Leszczyński nie żyje. Miał 48 lat
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również