UDOSTĘPNIJ

Edward Snowden, były współpracownik amerykańskiego wywiadu, który jest odpowiedzialny za ujawnienie zakresu inwigilacji jaką prowadzi USA został nominowany do pokojowej nagrody Nobla.

Snowden został nominowany przez norweskich polityków z Socjalistycznej Partii Lewicy.

Według norweskich posłów, działania byłego współpracownika amerykańskich służb specjalnych przyczyniły się do zwiększenia światowego bezpieczeństwa.

 – Jesteśmy przekonani, że zmiany w międzynarodowej polityce, jakie zaszły dzięki ujawnieniu przez Edwarda Snowdena informacji o charakterze i skali nadzoru prowadzonego przez NSA, w znaczący sposób przyczyniły się do „wzrostu stabilizacji i pokojowego bezpieczeństwa świata – napisali Norwegowie w uzasadnieniu swojego wniosku zgłaszającego Snowdena do pokojowej nagrody Nobla.

Edward Snowden jest byłym pracownik CIA i kontraktor zatrudniony przez firmy Dell oraz Booz Allen Hamilton na kontrakty dla NSA, który ujawnił na łamach prasy kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów NSA, co opisane zostało przez prasę jako największy wyciek danych informacji w historii USA. Dzięki informacjom ujawnionym przez Snowdena, na światło dzienne wypłynęły między innymi informacje o PRISM – programie inwigilacji prowadzonym przez NSA, polegającym na monitorowaniu na szeroką skalę m.in. kont poczty elektronicznej, połączeń telefonicznych VoIP oraz wszelkich informacji zawartych w serwisach społecznościowych. Poszukiwany przez władze USA pod zarzutem ujawnienia tajemnic państwowych i szpiegostwa. Na początku sierpnia 2013 Snowden otrzymał azyl tymczasowy w Rosji.

Laureat pokojowej nagrody Nobla zostanie ogłoszony w październiku tego roku.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: the guardian / rzeczpospolita

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułByły komendant główny policji dostanie 10 tysięcy zł emerytury
Następny artykuł#Wojna Turcja ostrzelała Kurdów. Możliwa operacja lądowa
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również