UDOSTĘPNIJ
fot. flickr / wikimedia / Mateusz Włodarczyk

Wraz z odejściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, język angielski przestanie być językiem urzędowym we wspólnocie. W konsekwencji m.in. dokumenty unijne przestaną być tłumaczone na angielski. 

Jak wyjaśnia szefowa Komitetu Spraw Konstytucyjnych w Parlamencie Europejskim, Danuta Haubner, we wspólnocie obowiązują przepisy mówiące o tym, że każdy kraj UE może notyfikować swój oficjalny język. Bez Wielkiej Brytanii automatycznie znika język angielski, ponieważ Irlandia i Malta (w których angielski jest drugim językiem urzędowym) notyfikowały swoje ojczyste języki tj. irlandzki i maltański.

Europejska prasa już zauważyła, że Komisja Europejska po Brexicie zaczęła się posługiwać językiem francuskim i niemieckim w zewnętrznej komunikacji.

To może być poważnym problemem dla polskich polityków, którzy – jeśli w ogóle znają inny język niż polski – posługują się głównie językiem angielskim.

Z pewnością problemy może mieć przewodniczący Rady Europy, Donald Tusk, który spędził pierwsze tygodnie po objęciu swojego urzędu na przyspieszoną naukę języka angielskiego. W podobnej sytuacji są zresztą wszyscy europejscy politycy, którzy poza swoim ojczystym językiem posługują się jedynie angielskim.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: wprost

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSondaż: Większość Rosjan uważa działającą w kraju opozycję za „marionetki Kremla”
Następny artykułBiałystok: Grupa Turków pobiła sześciu Polaków
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również